KARAGÜMRÜK DEĞİL YÜREĞİMİZ YANIYOR…

Doğu Türkistan yanıyor, Kudüs yanıyor, Uygur Türkleri yanıyor, Filistinli Müslümanlar yanıyor, insanlık yanıyor, yani yüreğimiz yanıyor, Türkiye dahil dünya seyrediyor.

Geçtiğimiz günlerde Tek Rumeli TV’de Sanatçı Uğur Arslan ile Rumelili Ekrem’in konuğu olduk. Uğur Arslan’ın o meşhur, benimde sık sık dinlediğim “Karagümrük Yanıyor” eserini bir kez de kendisinden dinleme fırsatımız oldu.

Evet gerçekten bu günlerde sadece Karagümrük değil, Doğu Türkistan yanıyor, Filistin yanıyor, İnsanlık yanıyor kısacası yüreğimiz yanıyor.

Siyonist İsrail’in son vahşi saldırılarını izlerken iki şey aklıma geldi, dilime dolandı.

Bir; Karagümrük yanıyor eserini “Yüreğimiz yanıyor” diye.

İki; Gençlik yıllarımızda “Kan, Kan Kıbrıs, Kudüs, Türkistan” sloganı.

Kıbrıs, Kudüs Türkistan

70’li Yıllarda aynı acıyı yaşıyorduk, yüreğimiz yanıyordu, 2021 yılı oldu, 50 yıl geçti hala yüreğimiz yanıyor. Öncesini biz yaşamadık ama gene yanıyordu.

Yıllardır Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri Çin vahşeti içinde yaşıyor, Doğu Türkistan yanıyor ama o yangını söndürmek yerine insanlık seyrediyor, dünya seyrediyor Türkiye seyrediyor.

Her yıl Mübarek Ramazan Ayında Siyonist İsrail Kudüs’te Filistinlilere vahşice saldırıyor, İnsanlık  seyrediyor, dünya seyrediyor Türkiye seyrediyor.

Birkaç klişeleşmiş slogan vari açıklama sonra olayları seyretmek. Sanki sinemada film oynuyor, direklerarasında meddah gösteri yapıyor.

Gene aynı oldu mübarek Ramazan günü, Kadir gecesi günü Kudüs’te Filistin’li Müslümanlar ki, Müslüman olmayabilir de insanlık vahşi saldırılara maruz kalıyor, gene film gibi seyrediyor dünya.

Dedik ya, klişeleşen slogan vari sözler ötesinde bir şey yapılmıyor.

Birleşmiş Milletler endişelerini bildiriyor, İslam Ülkeleri teşkilatları kınıyor Türkiye telefon başında oylanıyor.

Kaç gün geçti hala Birleşmiş Milletler ve İslam Ülkeleri teşkilatları bir toplantı yapıp soruna çözüm aramadı.

Türkiye Birleşmiş Milletler ve İslam Ülkeleri Teşkilatlarını toplantıya çağırmadı.

Türk Hükümeti İsrail Büyükelçisini dışişlerine çağırım İsrail’e nota vermedi.

Dünya ülkelerinden ziyade bizim için Türkiye ne yapıyor, Türk hükümeti ne yapıyor?

Emperyalist Çin Doğru Türkistan’da Uygur Türklerine zulm ediyor, vahşice katlediyor bizim hükümetten ses yok. Hükümetin destekçisi ne olduğu belli olamayan Türk siyasetinde yer edinen, son zamanlarda rotayı belirledik diyen, TV kanallarında yorumcu olarak boy gösteren biri Uygur Türklerini terör unsurları olarak görüyor, hükümetten ses çıkmıyor.

Siyonist İsrail Kudüs’te Filistinli Müslümanlara vahşice saldırıyor katlediyor yapılan sadece laf salatası.

Evet açıklamalar, kınamalar var elbette.

Vatandaş kınar, STK’lar kınar, muhalefet kınar ama icranın başında olanlar kınamakla kalmaz icraat yapar.

Ama görüyoruz ki hem Uygur Türklerine yapılanlar karşısında susan icranın başındakilerin, Filistinli Müslümanlara yapılan vahşice saldırı karşısında normal bir vatandaş tepkisinden öteye gitmeyen tepki veren icranın başındakilerin en büyük korkusu ticari kaygılar.

İsrail ile özelde ve tüzelde yapılan ticari işler ve anlaşmalar. Çin ile yapılan ticari işler ve anlaşmalar.

Başbakan iken Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanına o meşhur “one minute”  çıkışı yapmıştı ama henüz Erdoğan Türkiye’ye gelmeden sözcü İsrail dostluğumuz zedelenmez demişti, Erdoğan Mavi Marmara baskını sonrası İsrail ile ilişkileri askıya alacağız  demişti sonrada Erdoğan ailesinin gemilerinin İsrail ile ticareti olduğu ortaya çıkmıştı.

Artık İcranın başındakilerin normal bir vatandaş veya icra yetkisi olmayan siyasiler gibi sert veya yumuşak tepki göstermelerini, açıklama yapmalarını değil, Doğu Türkistan, Filistin icraat yapmalarını bekliyor.

Ne yapar; Elbette jet uçaklarıyla savaşa gitmez, ama Birleşmiş Milletleri Toplar, İslam ülkeleri teşkilatlarını toplar, büyük elçileri dışişlerine çağırır nota verir, ilişkileri askıya alır, ticareti keser v.s v.s

Doğu Türkistan yanıyor, Kudüs yanıyor, Uygur Türkleri yanıyor, Filistinli Müslümanlar yanıyor, insanlık yanıyor, yani yüreğimiz yanıyor, Türkiye dahil dünya seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: