Biden’dan Cinping ile ilgili iddialara yalanlama

ABD Başkanı Biden, Financial Times’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in kendisiyle yüz yüze görüşmeyi reddettiği yönündeki iddialarını “Bu doğru değil” diyerek yalanladı.

Financial Times’ın iki lider arasında gerçekleştirilen 90 dakikalık bir görüşmede, Çin lideri Şi Cinping’in ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘yüz yüze görüşme teklifini reddettiği’ iddiaları hakkında ilk açıklama geldi. Biden, gazeteciler tarafından Şi’nin görüşme teklifini reddettiği için hayal kırıklığına uğrayıp uğramadığı sorulduğunda, “Bu doğru değil” ifadelerini kullandı.

“ARAMA DOĞRU BİR ŞEKİLDE TASVİR EDİLMEDİ”

Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu iddiaların ‘aramanın doğru bir şekilde tasvir edilmediğini’ söyledi. Sullivan, “Daha önce de söylediğimiz gibi, başkanlar iki lider arasında özel görüşmeler yapabilmenin önemini tartıştı ve buna saygı duyacağız” ifadelerini kullandı.

ÇİN WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN YORUM YOK

Ancak, ilgili görüşmeyle ilgili Reuters’a konuşan bir kaynak, iddiaları doğruladı ve “Görünüşe göre Xi, önce ilişkinin tonunun ve atmosferinin iyileştirilmesi gerektiğini ima etti” dedi. Çin’in Washington büyükelçiliği ise, iddialarla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Başka bir kaynak ise, Beyaz Saray’ın Şi’nin görüşme talebini reddetmesini’koronavirüs nedeniyle var olan endişelere bağladığını’ iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: