Avrupa Konseyi Türkiye için ihlal prosedürü başlattı

Avrupa Konseyi tarafından Türkiye’ye AİHM’in Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına yönelik kararını uygulamadığı gerekçesiyle ihlal prosedürü başlatıldı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala kararını uygulamadığı gerekçesiyle Türkiye hakkında ihlal prosedürü başlattı.

Euronews’in haberine göre Avrupa Konseyi’nin Bakanlar Komitesi’nin son toplantısında Osman Kavala’nın durumuna yer verilmiş, yayınlanan sonuç bildirisinde daha önceki çağrılar hatırlatılarak Kavala’nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal salıverilmesi gerektiği belirtilerek Ankara’ya yönelik ihlal prosedürünün işareti verilmişti. Bu kapsamda Türkiye’nin Avrupa Konsey’indeki oy ve veto hakkının askıya alınması da gündeme gelmişti.

Avrupa Konseyi, daha önce ihlal prosedürü sürecini sadece İlgar Mammadov – Azerbaycan davasında kullanmıştı.

AİHM 10 Aralık 2019’da verdiği kararda Kavala’nın makul şüphe olmadan tutuklanmasını ve Anayasa Mahkemesi’nin dosyayı makul sürede incelememesini gerekçe göstererek serbest bırakılmasına hükmetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: