Yılbaşında WhatsApp’ta arama rekoru kırıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle yılbaşını evlerinde geçirmek zorunda kalanlar sevdikleriyle görüşmek için WhatsApp‘ı kullanınca yeni bir rekor kırıldı.

Çoğu insanın sevdikleriyle konuşmak için sanal yöntemlere başvurmasına neden olan koronavirüs, 2020 sona ererken WhatsApp’ta rekor sayıda aramanın yapılmasına yol açtı.

1,4 MİLYAR ARAMA GERÇEKLEŞTİ

Facebook’un çatısı altında bulunan uygulama, 2020 yılı sona ererken 1,4 milyar sesli ve görüntülü aramayla tüm zamanların rekorunu kırdı. Webtekno’nun aktardığına göre bu sayı, geçen yılki sayının yüzde 50 üstünde oldu ve hatta salgının ilk dönemlerini de geride bıraktı.

WhatsApp’ta yapılan aramaların sayısı 1,4 milyar ile rekor kırsa da salgının etkilerinin görüldüğü tek sosyal medya platformu WhatsApp olmadı. Facebook’un sohbet uygulaması da ABD içinde grup aramaları anlamında rekor kırarken, ortalama günlük arama sayısını da neredeyse ikiye katladı.

55 MİLYON CANLI YAYIN YAPILDI

Facebook Live ve Instagram Live da yılbaşında tercih edilen popüler platformlardan oldu. Bu iki platformdan yapılan canlı yayınların sayısı dünya çapında 55 milyonu buldu. Yayınların toplamda kaç kişiye ulaştığı ise açıklanmadı.

Facebook daha önce yaptığı açıklamalarda, altyapı verimliliğini artırmak için eşi benzeri görülmemiş bir çalışma yaptığını açıklamıştı. Bu geliştirmenin nedeni olarak da salgın döneminde çeşitli uygulamalarında yaşanan kullanım yoğunluğundaki artışı göstermişti. Firmanın çeşitli teknik ekipleri de yılbaşı sürecinde olası sorunlara karşı hazır bekletildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: