Tek tip sigara paketleri piyasaya sürüldü

0

İlk defa Avustralya’da hayata geçirilen daha sonra İngiltere, İrlanda, Fransa ve Macaristan gibi çok sayıda ülkede başlayan ‘tek tip sigara paketi’ uygulaması Türkiye’de de devreye girdi. Meclis’teki yeni düzenlemenin ardından sigara şirketleri tek tip sigara paketlerini üretmeye ve dağıtmaya başladı. Yeni paketlerin üzerinde sigara markalarının logosu bulunmuyor.

Tek tip sigara paketleri Türkiye’de de piyasaya sürüldü.

İlk defa 2011’de Avustralya’da hayata geçirilen daha sonra İngiltere, İrlanda, Fransa ve Macaristan gibi çok sayıda ülkede başlayan ‘tek tip sigara paketi’ uygulaması Türkiye’de de devreye girdi.

Tütün ürünlerinin satışına ve kullanımına ilişkin yeni düzenlemelerin içinde yer aldığı torba yasa geçen aylarda Meclis Komisyonu’ndan geçerken sigara şirketleri de tek tip sigara paketlerini üretmeye ve dağıtmaya başladı.

Söz konusu paketlerin üzerinde sigara markalarının logosu bulunmuyor.

ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nın bulunduğu paketlerde sigara kullanımının insan vücuduna ne şekilde zarar verebileceği özetle anlatılıyor.

5 OCAK’TAN SONRA PİYASADA ESKİ PAKETLER KALMAYACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sigaralar için hazırladığı yeni paket yönetmeliği de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Buna göre, paketlerin üzerinde markaların logosu, simgesi veya işaretleri bulunmayacak. Uyarı alanlarının yüzde 85’e yükseltildiği (Şu an yüzde 65) standart sigara paketleri ile çekiciliğin ve yanıltıcı özelliğin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yeni uygulama 5 Temmuz 2019 itibarıyla başlayacak, 5 Ocak 2020’den sonra piyasada eski hiçbir ürün kalmayacak; eski ürünler imha edilecek.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: