Polis ve jandarmalara yeni yetki yolda!

0

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nda çevreyi kirletenlere belediyeye bağlı zabıtaların yanı sıra polis ve jandarma personellerinin ceza kesebilmesine ilişkin değişiklik yapılacak.

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun çevre kirliliğine yönelik yaptırımlarını öngören 41. maddesinde çok önemli bir değişiklik yapılacak.

Söz konusu düzenlemeler sonrasında çevreyi kirletenlere artık belediyeye bağlı zabıtaların yanı sıra polis ve jandarma personelleri de ceza kesebilecek.

Mevcut düzenlemeye göre belediye sınırları içerisinde oluşabilecek çevre kirliliğine yönelik kabahati işleyenlere cezai işlem uygulanıyor. Bu kabahatler dolayısıyla idarî para cezasına ise belediye zabıta görevlileri karar veriyor.

Meydana gelen kirliliğin kişi tarafından derhal giderilmesi halinde ise idarî para cezasına karar verilmeyebiliyor.

KOLLUK KUVVETİ DE CEZA YETKİSİNE SAHİP OLACAK

Yapılacak değişiklikle 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu 41. maddede yer alan, ”Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına belediye zabıta görevlileri karar verir.” fıkrası ”Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına belediye sınırları içerisinde belediye zabıta görevlileri, belediye sınırları dışında kolluk kuvvetleri karar verir.” şeklinde değiştirilecek.

CEZALAR 5 BİN TL’YE KADAR ÇIKABİLİYOR

Yine aynı kanunun ilgili maddesinin ”Bu madde hükümleri, belediye sınırları içinde uygulanır.” fıkrası ise yürürlükten kaldırılacak.

Kabahatlar Kanunu’na göre çevreye kirletmenin cezası 5 bin TL’ye kadar çıkıyor.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: