Mülkün asıl sahibine havale ediyoruz

0

YÖK tarafından Marmara Üniversitesi’ne devredilen İstanbul Şehir Üniversite’nden karar sonrası ile ilk açıklama geldi. Danıştay kararı açıklanmadan mal varlığı haczedilen ve talimatla kampüs arazisi alınan Şehir Üniversitesi “Hakkın ve adaletin yerine bulacağına inanıyor, yaşanan mağduriyeti kamu vicdanına ve mülkün asıl sahibine havale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YÖK tarafından Marmara Üniversitesi’ne devredilen İstanbul Şehir Üniversite’nden karar sonrası ile ilk açıklama geldi.

Danıştay kararı açıklanmadan mal varlığı haczedilen ve talimatla kampüs arazisi alınan Şehir Üniversitesi “Hakkın ve adaletin yerine bulacağına inanıyor, yaşanan mağduriyeti kamu vicdanına ve mülkün asıl sahibine havale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“MÜLKÜN ASIL SAHİBİNE HAVALE EDİYORUZ”

İstanbul Şehir Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “İstanbul Şehir Üniversitesi önce gelirlerine haciz konularak işleyemez hale getirilmiş, ardından 19.12.2019 tarihinde hami üniversiteye devredilmiştir. Bu süreçte üniversitenin öğrencileri, öğretim elemanları, çalışanları, mezunlar ve velileri mağdur edilmiş, paydaşları, bağışcıları ve mensuplarının ihla edilmişti” ifadelerini kullandı.

Kararın hukuksuz olduğunun vurgulandığı metinde, dikkat çeken şu sözler de yer aldı: “Bugünler gelip geçtiğibde kardeşlerimizle, komşularımızla, dostlarımızla, çocuklarumızla birbirimizin yüzüne bakacağız. O gün alnımızın açık, yüzümüzün ak olması her türlü maddi kazanımın ve çıkarın üstündedir.

Hakkın ve adaletin yerine bulacağına inanıyor, yaşanan mağduriyeti kamu vicdanına ve mülkün asıl sahibine havale ediyoruz.”

Şehir Üniversitesi’nin açıklamasının tam metni şöyle:

19-12/20/01.jpg

19-12/20/02.jpg

19-12/20/03.jpg

19-12/20/04.jpg

NE OLMUŞTU?

Mahkeme kararı beklenmeden arazisine el konulan Şehir Üniversitesi’ne dün kayyum atanmıştı. YÖK, Şehir Üniversitesi’nin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredildiğini açıklamıştı.

YÖK’ten yapılan açıklamada “Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması hususunda azami dikkat ve hassasiyet gösterilecek” ifadesi kullanırken YÖK’ün, Şehir Üniversitesi’nin arazisine Yargıtay kararı beklenmeden el konulmasından sonra harekete geçmesi dikkat çekmişti.

YÖK) yapılan açıklamada “Üniversitenin mevcut mali durumunun eğitim öğretim faaliyetini sürdürülemeyecek hale getirdiği; öğrencilerin, akademik ve idari personelin mağduriyetini büyüteceği ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasının artık kaçınılmaz hale geldiği anlaşıldığından. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25/d-3 maddesi uyarınca İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ‘Faaliyet İzninin Geçici Olarak Durdurulması’na ve idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devrine karar verilmiştir” denilmişti.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: