Morales’e kötü haber!

0

Bolivya’da Senatörler Meclisi, istifa etmek zorunda kalan ve Meksika’ya sığınan Devlet Başkanı Evo Morales’in partisinin de destek vermesi üzerine yeniden seçime gidilmesine karar verdi.

Söz konusu tasarıda seçimlerin düzenleneceği tarihe yer verilmezken, iki dönem devlet başkanlığı yürüten bir kişinin tekrar seçime katılmasını engelleyen maddenin yer alması nedeniyle, muhaliflerin ve ordunun baskısıyla istifa eden Morales, seçimlerde aday olamayacak.

Senatörler Meclisi’nde onaylanan yasa tasarısının, Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi (ALP)’nin alt kanadı Milletvekilleri Meclisi tarafından da onaylanması bekleniyor.

Morales, 20 Ekim’deki seçimlerde tekrar aday olabilmek için gerekli anayasa değişikliğini öngören 2016 referandumundan “hayır” oyu çıkmasına rağmen Anayasa Mahkemesinin “yeniden seçilmenin politik hak” olduğuna hükmetmesiyle seçimlere katılmıştı.

BOLİVYA’DA NE OLDU?

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından, muhalefet, seçimlerde “hile” yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Sonuçları tartışmalı seçimlerin iptalini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Morales’in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales’in katılmadığı bir seçim düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman’ın istifa çağrısı üzerine görevi bırakmış, süreci “darbe” olarak niteleyen ve tepki gösteren Meksika’nın iltica teklifini kabul etmesinin ardından bu ülkeye gitmişti.

ALP’nin üst kanadı Senatörler Meclisinin başkan yardımcısı Jeanine Anez, Morales’in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, ülkenin geçici devlet başkanı ilan edilmişti.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: