Mansur Yavaş’tan çok sert Sinan Aygün açıklaması

0

Ankara Ticaret Odası eski başkanı Sinan Aygün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve 8 Belediye Meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Mansur Yavaş yayınladığı açıklamada ‘organize bir algı operasyonu’ yapıldığını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve bazı belediye meclis üyeleri hakkında suç duyurusu bulunulduğuna dair çıkan haberler sonrası bir açıklama geldi.

Yapılan yazılı açıklamada belediyenin mahkeme kararını yerine getirmek dışında bir yetkisinin olmadığının altı çizilerek, “Haksız menfaat ve imar rantı hırsıyla başlatılan bu algı operasyonuna rağmen mahkeme kararını uygulayarak bize emanet edilen yetim hakkını korumakta tereddüt etmeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

ATO eski başkanı CHP’li Sinan Aygün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve 8 Belediye Meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ‘FETÖ’ye parsel parsel satış’ konusunun bir örneği olduğu iddia edilen Togo Kuleleri’ndeki imar rantının durdurulması ile ilgili Milliyetçi Hareket Partisinin 13.06.2019 tarihinde verdiği önergede FETÖ bağlantısı konusunda MASAK’ın bilgilendirilmesi hakkında soru sorulmuştur” dedi.

Belediyenin açıklamasındaki, “Geçtiğimiz hafta Melih Gökçek dönemine ilişkin ‘FETÖ’ye parsel parsel satışlarla ilgili’ imar değişikliklerinin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nce incelenmesi kararının alınmasının hemen ardından gerçekleşmesi organize bir algı operasyonun başlatıldığının en net kanıtıdır. Zaten söz konusu imar değişikliğini sağlayan Belediye Meclis Kararının 15 Temmuz 2016 tarihinde; yani hain darbe girişiminin gündüzünde alınmış olması, bu operasyonun arkasında hangi gücün olduğunu belgelemektedir” ifadeler dikkat çekti.

NELER OLDU

TOGO ikiz kulelerinin imar planını yaptıran ve inşaat ruhsatını alan iş insanı Sinan Aygün’ün Mansur Yavaş ve 8 Belediye Meclis üyesi hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığına yaptığı suç duyurusunun ayrıntıları şöyle…

Sinan Aygün’ün arsasına yapılmış inşaatı ile ilgili yapılan ve kesinleşen imar planına dayalı olarak inşaat ruhsatını aldı.

Aygün binaları yapmaya başladı ancak Mimarlar Odası Ankara Şubesi konuyu yargıya taşıdı.

Oda şu açıklamayı yapmıştı:

“Kentsel Servis Alanı olarak belirlenen alana dair plan notları kısmında 12 adet plan notu vardır. Plan notları ile inşaat alanı arttırılarak yapı yoğunluğu getirilmiştir.

Dava konusu plan değişikliği kararları ile her ne kadar yapılaşma koşullarında değişiklik yapılmamışsa da plan notları ile bilimsel, teknik ve nesnel gerekçeye dayanmadan yoğunluk artışı getirilmiştir.

Dava konusu plan değişikliğine konu alan Eskişehir yolu ile Anadolu Bulvarı arasında kalan, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin karşısında Eskişehir yolu üzerindedir, konum olarak Ankara’nın ana arterlerinden biri olan Eskişehir yolu üzerindedir.

Böyle bir yoğunluk kenti yaşanamaz hale getirir. Kent bütünü ölçeğinde, gerekli ve yeterli analizler yapılmaksızın gerçekleştirilen böylesi parçacı plan uygulamaları, benzer örneklerde olduğu gibi nüfus-işgücü ve yoğunluk dengelerine zarar vererek kentsel ve bölgesel anlamda telafisi güç sonuçlar doğurmaktadır.

Dava konusu alana plan notları ile inşaat alanlarının arttırılmış olması teknik alt yapı sorunun yanında zaten bölgede son derece sıkıntılı olan Eskişehir yolu çevresindeki trafik sorununun daha da büyümesine neden olacaktır. Bu nedenle alınan yargı kararı sevindiricidir.”

Gazeteci-Yazar Orhan Uğuroğlu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ı arayarak son durumu sordu.

Candan,”Plan iptal edildikten sonra dönemin büyükşehir belediye başkanı Sayın Mustafa Tuna’ya mühürle demiştik oda mühürlemedi bizde mühürlememe kararını yargıya taşıdık.Sizin bahsettiğiniz konu bu mühürlememe işlemimin iptalini verdi. Karar bize yeni tebliğ edildi. Başkan Mansur Yavaş’ın temyiz etmemesi iyi olmuş bir kent suçu vardı ki ortak olmamış oldu” dedi.

İşte bu yargı kararını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın geçtiğimiz Cuma günü saat 17.00’de istinaf başvurusu ile temyiz ettiği ancak kısa süre sonra da temyiz başvurusunu geri çektiği iddia edildi. Son itiraz günü olması nedeniyle söz konusu inşaatın mühürlenmesi ve inşaatın da durdurulması bekleniyor…

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÇOK SERT AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı. Açıklamada Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Togo kuleleri ile ilgili yargı kararını yerine getirdiği ve bunun da bir “suç” gibi gösterildiğine dikkat çekildi.

“Kamuoyunun çok iyi bildiği ‘FETÖ’ye parsel parsel satış’ konusunun bir örneği olduğu iddia edilen Togo Kuleleri’ndeki imar rantının durdurulması ile ilgili Milliyetçi Hareket Partisinin 13.06.2019 tarihinde verdiği önergede FETÖ bağlantısı konusunda MASAK’ın bilgilendirilmesi hakkında soru sorulmuştur” denilen açıklamada, “Bu konunun tam da geçtiğimiz hafta Melih Gökçek dönemine ilişkin ‘FETÖ’ye parsel parsel satışlarla ilgili’ imar değişikliklerinin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nce incelenmesi kararının alınmasının hemen ardından gerçekleşmesi organize bir algı operasyonun başlatıldığının en net kanıtıdır. Zaten söz konusu imar değişikliğini sağlayan Belediye Meclis Kararının 15 Temmuz 2016 tarihinde; yani hain darbe girişiminin gündüzünde alınmış olması, bu operasyonun arkasında hangi gücün olduğunu belgelemektedir” ifadeleri dikkat çekti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklama şöyle:

Habere konu suç duyurusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi’nin 11.04.2019 tarih ve 2019/385 sayılı kararının gereğinin Ankara Büyükşehir Belediyesince yerine getirilmesine yönelik hareket etmesi bir suç olarak gösterilmek istenmektedir. Anılan kararla, Mimarlar Odası tarafından Togo Kulelerinde kat ve yoğunluk artışını sağlayan 2016 yılındaki imar değişikliği iptal edilmiştir. Kararda özetle Togo Kulelerine sağlanan fazladan inşaat yapma avantajının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve üst ölçekli plan hükümlerine aykırı olduğu tespit edilmiş ve söz konusu imar değişikliği bu nedenlerle iptal edilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararını yerine getirmek dışında bir yetkisi yoktur. Gerek Anayasamız ve kanunlar gerekse de kamu yararı söz konusu mahkeme kararının yerine getirilmesi gerekmektedir. Haksız menfaat ve imar rantı hırsıyla başlatılan bu algı operasyonuna rağmen mahkeme kararını uygulayarak bize emanet edilen yetim hakkını korumakta tereddüt etmeyeceğiz.

Mahkeme kararına konu imar artışı Milliyetçi Hareket Partisi Grubu tarafından 13.06.2019, 07.10.2019 ve 09.12.2019 tarihinde verilen önergelerle Belediye Meclisinde gündeme getirilmiştir. Kamuoyunun çok iyi bildiği ‘FETÖ’ye parsel parsel satış’ konusunun bir örneği olduğu iddia edilen Togo Kuleleri’ndeki imar rantının durdurulması ile ilgili Milliyetçi Hareket Partisinin 13.06.2019 tarihinde verdiği önergede FETÖ bağlantısı konusunda MASAK’ın bilgilendirilmesi hakkında soru sorulmuştur.

Bu konunun tam da geçtiğimiz hafta Melih Gökçek dönemine ilişkin ‘FETÖ’ye parsel parsel satışlarla ilgili’ imar değişikliklerinin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nce incelenmesi kararının alınmasının hemen ardından gerçekleşmesi organize bir algı operasyonun başlatıldığının en net kanıtıdır. Zaten söz konusu imar değişikliğini sağlayan Belediye Meclis Kararının 15 Temmuz 2016 tarihinde; yani hain darbe girişiminin gündüzünde alınmış olması, bu operasyonun arkasında hangi gücün olduğunu belgelemektedir. Belediye Meclisi’ndeki araştırma sonucunda FETÖ ile olan bağlantılarının ortaya çıkacak olmasından endişe eden odakların yavuz hırsız rolüne soyunması, bu mücadeledeki kararlılığımızı engelleyemeyecektir.

Şu hususun da kamuoyunun bilgisine sunulması gerekmektedir: Sinan Aygün, ısrarla irtibata geçmek istediği bazı CHP’li Belediye Meclis üyelerine ‘Siz bu kararı istinafa götürün, AKP ve MHP Grubunu bana bırakın, ben onları hallederim’ ifadelerini birçok şahidin önünde kullanmıştır.

Mahkeme kararının geçmiş dönemde uygulanmaması nedeniyle yaklaşık 570 milyon TL civarında haksız menfaat elde eden Sinan Aygün’ün, Belediyemizi mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmesi nedeniyle suçlayarak attığı iftiralara karşı yine mahkeme yoluyla cevap verilecektir.

Tüyü bitmemiş yetimin malını korumak ve haksız kazançlara engel olmak asli görevimizdir. Ankara’yı FETÖ’ye parsel parsel peşkeş çekenlere, onların işbirlikçilerine ve yargı kararlarını iftirayla bastırma hırsı güdenlere karşı asla geri adım atılmayacaktır.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: