Kosova Demokratik Türk Partisi’nde devir teslim gerçekleştirildi

0

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin 20 senedir başında bulunan Mahir Yağcılar düzenlenen törenle yeni başkan Fikrim Damka’ya görevi devretti.

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP’de 11 Kasım’da Mahir Yağcılar, Fikrim Damka’ya parti kayıt ve evraklarını teslim ederek Genel Başkan görevini resmen devretti.

Sosyal medya hesabı paylaşımında Mahir Yağcılar, milletvekili seçilen Fikrim Damka ve Fidan Jılta’yı bir kez daha tebrik ederken 8.KDTP olağan Kongresi’nde yaptığı veda konuşmasına da yer verdi:

“Bugün KDTP eski Genel Başkanı olarak yeni Genel Başkana Parti kayıt ve diğer evrakları da teslim ederek 20 senelik bu kutlu göreve veda ettik. Bu vesileyle 9 Kasım 2019 tarihinde KDTP Genel Başkan olarak seçilen sn. Fikrim Damka’yı tebrik ederim. Tebriklerim ayrıca milletvekili olarak seçilmesi için de geçerlidir, yeni seçilen milletvekilimiz sn. Fidan Jılta’yı da tebrik eder başarılar dilerim, partimiz ve toplumumuz için tüm bu gelişmelerin hayırlı olmasını dilerim.

20 senelik KDTP başkanlığımda benimle beraber olan tüm parti üyelerimize, aileme, tüm dava arkadaşlarıma, beni destekleyen tüm soydaşlarımız ve halıkıma ayrıca teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.
Devamında cumartesi günü ve aday olmadığım 8. KDTP Olağan Kongresinde yaptığım kısa konuşmayı sunuyorum.

“Sayın KDTP Meclis üyeleri, saygı değer konuklar…, sizleri, hepinizi, tüm halkımızı selamlamak ister, saygı ve sevgilerimi sunarım.

KDTP tüzüğünün 30 maddesine göre parti Genel Başkan olarak burda hazırda bulunduğumuz 8. Olağan Kongremizin gündemini önermekte bulunmaktayım. Ancak bugünkü Kongremizin önemi ve özel durumundan dolayı toplantının gündem noktalarını önermeden önce, son olarak Genel Başkan sıfatıyla bazı duygularımı izninizle, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bilindiği gibi yaklaşık olarak 20 sene, doğrusu 2 Nisan 2000 yılından itibaren bu görevde bulunumaktayım. Uzun bir zaman dilimi olduğundan tüm yapılanları ve yapılmayanları tek tek anlatmak kocaman bir süre alacaktır. Dolayısıyla en kısa hatlarla şunları vurgulamak etmek isterim. 2000 yılında görevi devr aldığımızda maalesef partimiz siyasi ve temsiliyet açısından yerli ve uluslararası faktörlerden saf dışı bırakılmış bir parti durumundaydı. Ancak o zaman ki halkımızın ve Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle, seçmenlerimizin gücüyle, her gün gücümüze güç katarak, bugüne kadar iki bakan ve 5 dönem bakanlık, bu seçimlere kadar 8 milletvekili, iki belediye başkanı, çok sayıda bakan yardımcısı, belediye başkan yardımcısı, belediye müdürü, belediye meclis üyeleri, anayasa mahkeme üyesi, danışmanlar ve diğer siyasi görevlileri Kosova’ya ve toplumumuza kazandırmışızdır. Umarım 2019 erken Kosova Meclisi seçimlerinin kesin resmi sonuçlarından sonra bu listeye yeni bakan, yeni milletvekili, bakan yardımcıları, danışmanlar ve diğer görevliler eklenecektir. Şimdiden yeni görevlerinde yer alacak kişilere tebrik ve başarı dileklerimi sunarım. Ancak 20 senelik bu yol kolay bir yol değildi, tam aksine meşakatli ve tehlikeli bir yoldu, 20 sene halkımızı motive etme, seçimlere seferber etme, siyasi arenada devamlı aktüel kalma, partimizi yüzünü ak çıkarma, seçimden seçime daha güçlü pozisyonları sağlama hiç mi hiç kolay değildi.

Ne hikmettir ortada toplumsal dava ve duygu dolu mücadele olunca insanın ruhu besleniyor, emanete sahip çıkma duygusu canlanıyor, toplumsal değerlere değer katma heyecanı artıyor, birlik ve beraberlik güçleniyor, gönül doluluğu ve gönüllülük var olunca diye her şey daha kolay oluyor ve öyle oldu. Aramızda siyaset yapmaya gerek olmadığı anlayışıyla, siyasi çalışmalarımız ve mücadelimiz dış etkenlere karşı odaklıydı. Bu anlayış ve siyasi platformla hareket ederek toplumsal şefkimiz hep artıyordu. Maalesef 2017 seçimlerinden başlayarak, hangi nedenlerden veya seçim sisteminin bozukluğundanmıdır bilmiyorum, siyaset ve siyasi yarış aramıza, içimize, yani birbirimize girip, dışımızda ki siyaset ve siyasi gelişmeleri unuturmaya başlattı, davamız ve asıl gayemizden bizleri uzaklaştırmaya başlattı diyebiliriz. Partiye verilen oydan, adaya verilen oyun daha önemli olduğu anlayışı veya oyunu bana veren kişinin daha değerli olduğu anlayışı, içimizde ki “siyasi kanseri” oluşturmaya başlattı. Bu siyasi kansere karşı acilen tedbirlerin alınması ve tedavi edilmesi gereklidir.

Diğer taraftan birileri değişim uğruna yani kendi düşündüğü değişim uğruna geçmişi hiçe sayıp, varolan ve mevcut parti makamlarını dikkate almayıp, hata hatta bazı kişiler selam bile vermeyi uygun görmediği, varolan yöneticilere karşı karalama kampanyası yürütmeyi alışkanlığa dönüştürülürse, elbette gidişat iyi olmaz, olamaz. Bunlara karşı mutlaka çözümlerin üretilmesi ve tedbirlerin alınması gerekir. Bu hususta özellikle gençlerimize tavsiyemdir, birilerini şahsi sever veya sevmezsiniz, o sizin takdirinizdir, fakat partide prensiplere dayalı hareket edilmelidir, fervi değil, ancak ve ancak parti değerlerine, yöneticilere ve makamlara saygı göstererek, parti kurallarına göre çalışarak başarının elde edilebileceğini ve sürdürebilirliğin sağlanılabileceğini çok iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde tüm hayat boyunca para bozuğu gibi kalır, tarih tekerürden ibarettir gerçeğiyle karşı karşıya gelebilirsiniz, yani bizim sözlerle daha kötüsünü yaşayabilirsiniz. Bu olay genel anlamda bilinen ve partmizde de örnekleri olan bir gerçektir. Onun için güçlü olun, erdemli olun, bilgili olun, özgüveninizi artırın, büyüklere ve makamlara saygılı olun, kimseye doğruluk konusunda taviz vermeyin, mücadele ruhunu geliştirin, toplumsal davanın adamı olun, toplumsal değerleri ön plana koyarak hareket edin. İşte o zaman başarı kaçınılmazdır, dolayısıyla toplumsal başarının yanında kişisel başarı da mutlaka gelecektir. Unutmayın partimiz partiden öte bir müesesedir, partimiz aynı zamanda toplumumuzun, Kosova Türk toplumunun gücü ve teminatıdır, kültürüdür, eğitimidir, kimliğidir. Dolayısıyla buna göre hareket edilmeli ve topumsal bilinçle davranmalıdır.

Bu duygularımla herkesi bir daha selamlarken, her varlığın olduğu gibi her olayın bir başlangıcı ve sonu olduğu bilinciyle genel başkan sıfatından veda ederken, bugüne kadar desteklerini esirgemeyen tüm dava arkadaşlarıma, sevgili eşim ve kızlarıma, tüm KDTP ailesine, partililere, Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür eder, partimiz ve toplumumuza benden sonra ki dönemde ve bundan böyle daha nice başarılar dilerim.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: