Kılıçdaroğlu’ndan, cumhurbaşkanı adayı açıklaması

0

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kamuoyu tarafından merak edilen cumhurbaşkanı adaylığı konusunda açıklamalarda bulundu. Millet İttifakı’nın birden fazla adayı olabileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, adayın belirlenmesi için yine ittifakı işaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, merak edilen cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin soruya, Millet İttifak’ını işaret ederek “Birden fazla adayımız olabilir” cevabını verdi. Kılıçdaroğlu, adaylığa dair de güçlendirilmiş parlamenter sistem şartı koydu.

Adaylık konusunda isimler üzerinden tartışma yapılmasının doğru olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Önce kuralları koymalıyız. Temiz bir adam olacak, vatandaşlar arasından ayrım yapmayacak, nefsine hakim olacak, ‘güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz’ demeyecek, yolsuzluklar konusunda dikkat edecek. Aday olacak kişinin devleti bilmesi gerek. Bilen bir insan kurumları geleneklerini bilir” şeklinde konuştu.

Adaylık konusunun henüz erken olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bizim adayımızı ittifak belirleyecek. Millet ittifakı olarak birden fazla adayımız olabilir” dedi.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık sürecindeki dosyaları doğruladığı açıklamalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dört bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi durumunda yargılanmakla tehdit edildiğini öne sürerek, “Gönderemediler Yüce Divan’a. Çünkü gönderirsen işin ucu sana gidecek tehdidi yapıldı ben biliyorum” dedi.

‘UCU SANA GİDECEK TEHDİTİ YAPILDI’

Kılıçdaroğlu’nun, FOX TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında yaptığı açıklamalardan satır başları şu şekilde:

“Erdoğan Bayraktar daha önce de benzer açıklamalar yaptı.

“Rüşvet alan 3 bakanın görev değişimi yapıldı, Erdoğan Bayraktar görevden alındı.

“Olayın Yüce Divan’a gitmesi gerekirken göndermediler. Olayı kapattılar.

“Bir internet sitesinde yapılan söyleşiden sonra olay büyüdü. Söylediği yıllar önce söylediğinden farklı değil. Rüşvet var ortada. Olayın gündeme gelmesi Erdoğan’ın hala sessizliğini koruması. Cemil Çiçek’in ‘Evet onların Yüce Divan’a gitmesi gerekirdi’ demesi doğru bir ifade.

“Erdoğan Bayraktar, ‘Beni niye 3 bakanın yanına koydunuz’ diyor. ‘Ben söylenenleri yaptım, benim suçum görevi kötüye kullanmak olabilir’ diyor.

“Gönderemediler Yüce Divan’a. Çünkü gönderirsen işin ucu sana gidecek tehdidi yapıldı ben biliyorum.

“Bir ülkenin bir numaralı insanı eğer mal varlığı dolayısıyla tehdit ediliyorsa, o kişi o ülke için beka sorunudur.

“Sedat Peker yüzünden. Erdoğan’ın söylemediği laf kalmadı, onların da bize söylemediği laf kalmadı. Sedat Peker malum açıklamalar yapıyordu. İşin içinde olduğu için isim, yer, zaman veriyor. Aksi olsaydı kanıtlayan deliller olurdu.

“Devlet şirket gibi yönetilmez. Siz bütün bunları yerle yeksan ediyorsunuz. Arap dünyasıyla yapılan kavgaya karşıyım. Herkesle kavgalı, bu Erdoğan’ın ayıbı.

‘HATA HANIMEFENDİDE DEĞİL, SİYASİ ATMOSFERİ YAŞATAN KİŞİDE’

Esnafla konuşuyorduk. Hanımefendi gördüğünüz tepkiyi gösterdi. Hata o hanımefendide değil ona buraya getiren siyasi atmosferi yaşatan kişidedir. Belki kadın haklıydı ona göre söyleseydi düzeltirdik.. Devleti yöneten kişi kibirden uzak duracak. Bizim ihtiyaç duyduğumuz şey alkış değil, eleştiri. Kadın kabul ederse evine gider konuşurum da ‘neden böyle yaptı?’ diye. Bu siyasi atmosferi yaşatıyorlar yukardakiler.

BÜYÜME RAKAMLARI: NE BÜYÜME AMA

“Ne büyüme ama. Bazıları büyüdü bazıları büyümedi. Manava, berbere, işçiye emekliye, işsize soralım ‘geliriniz arttı mı?’ diye. Kimin geliri arttı dolarla iş yapanlar. Dolarla alışveriş yapanlar… Asgari ücretliye soralım ‘kim büyüdü?’ diye.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: