“Kendi partisinin milletvekillerinin ulaşamadığı bir Cumhurbaşkanlığı makamını yaşıyoruz”

0

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Kendi partisinin milletvekillerinin dâhil ulaşamadığı bir Cumhurbaşkanlığı makamını yaşıyoruz” iddiasında bulundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da, “Milletvekillerimizin ulaşamadığı bir Cumhurbaşkanı yok; bizim arkadaşlarımız ulaşıyor, vatandaşlar da ulaşıyorlar, şikayetlerini iletiyorlar. Ulaşmak isteyen herkes Cumhurbaşkanına ulaşabilir, burada bir problem yok” diye yanıt verdi.

Meclis Genel Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi üzerinde konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Türkiye Cumhuriyeti devleti, saray devleti hâline dönüştürüldü” diyerek şöyle devam etti:
“Kanunlar, kanun hükmünde kararnameler değil, neredeyse fermanlar yayımlanıyor. Kendi partisinin milletvekillerinin dâhil ulaşamadığı bir Cumhurbaşkanlığı makamını yaşıyoruz. 2002 yılında Keçiören’de mütevazı bir apartman dairesinde oturan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, gecekondularda bağdaş kurup, halkla birlikte kuru fasulye yiyip, kuru soğan kıran bir Recep Tayyip Erdoğan vardı.

“BİN 150 ODALI SARAYDA YAŞAYAN BİR KİBİR ABİDESİNE DÖNÜŞTÜ”

Ama bugün, 1.150 odalı sarayda yaşayan bir kibir abidesine dönüştü ne yazık ki. Şimdi, bakıyoruz, yazlık saray var, kışlık saray var, uçan saray var; bunların hiçbiri yetmedi, şimdi bir de yüzen sarayla karşı karşıyayız.

“BEYLER ZEVKÜSEFA İÇERİSİNDE”

Milletimiz kan ağlıyor, kardeş kardeşe düşman edildi, iş ve aş derdinin pençesinde inim inim inliyor ama beyler zevküsefa içerisinde. Yaşadığınız köy hayatı, yoksul mahallelerin hayatı ülkemizin gerçek yüzünü; 1.150 odalı saraydan yönetilmeyeceğini, yönetilemeyeceğini size her zaman anlatıyor. Lütfen, dönün, biraz bu gerçeğe bakın.”

“BİZİM ARKADAŞLARIMIZ ULAŞIYOR”

CHP’li Kaya’nın sözlerine yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, şöyle dedi:

“Bir kere bizim milletvekillerimizin ya da milletvekillerimizin ulaşamadığı bir Cumhurbaşkanı yok; bizim arkadaşlarımız ulaşıyor, vatandaşlar da ulaşıyorlar, şikayetlerini iletiyorlar. Ulaşmak isteyen herkes Cumhurbaşkanına ulaşabilir, burada bir problem yok.
‘Recep Tayyip Erdoğan, eskiden giderdi gecekondulara, bağdaş kurup otururdu, şimdi kibir abidesi oldu’ Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz, bu sözü iade ediyoruz kendilerine. Recep Tayyip Erdoğan değişseydi, şimdiye kadar girdiği bütün seçimlerde milletin gönlünde ve yüreğinde teveccühle Türkiye’nin başına getirilmezdi. Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin gerçekliklerinden kopmuş olsaydı, milletin hâlâ desteği arkasında en yüksek olan lider olarak Türkiye’yi yönetiyor olmazdı.

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN DÜN NE İSE BUGÜN DE AYNIDIR”

Recep Tayyip Erdoğan dün ne ise bugün de aynıdır. Lütfen başkalarıyla Recep Tayyip Erdoğan’ı karıştırmayalım.

“BU, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN YÖNETİM MERKEZİDİR”

Şimdi bir Külliye meselesi var. Tabii, biz bunu izah etmekten… Fakat belli arkadaşlar da anlamamakta ısrar ediyorlar. Şimdi, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık birleştirildi; eskiden Başbakanlık birkaç yerdeydi, Cumhurbaşkanlığı ayrı yerdeydi, tek yerde toplandı. Buralarda bürokratlar çalışıyor, bürokratlar görev yapıyor. ‘Efendim, 1.100 odalı saray’ Ya, arkadaşlar, o bütün idari personelin, oradaki bürokratların hepsi farklı farklı yerlerdeydi, şimdi aynı kompleksin içerisinde. Olay bundan ibaret ve bu Recep Tayyip Erdoğan’ın mülkü değil. Yarın siz seçimi kazanırsınız, siz gelir yönetirsiniz oradan. Bu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yönetim merkezidir.”

MEHTAP GÖKDEMİR
TARAFSIZ HABER AJANSI / ANKARA

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: