Karadeniz alev alev!

0

Karadeniz Bölgesi dün geceden bu yana tam anlamı ile alev alev yanıyor. 4 ilde, 26 farklı noktada çıkan orman yangınları tüm müdahalelere rağmen rüzgarın etkisiyle yayılarak yerleşim yerleri ve tarım arazilerine sıçradı. Şu ana kadar 5 evin kül olduğu, fındık bahçelerinin zarar gördüğü belirtildi. Trabzon Valiliği’nde ise Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in de yer aldığı kriz merkezi oluşturuldu.

Karadeniz Bölgesi dün akşamdan bu yana alevlere teslim oldu. Trabzon, Artvin, Giresun ve Ordu illerinde dün akşam saatlerinde 26 farklı noktada örtü ve orman yangını çıktı.

Saat 17.00’den sonra bölgelerden peş peşe yangın ihbarları gelmeye başladı. Mevsim normallerinin üzerindeki sıcak hava dalgası ve rüzgârın da etkisiyle hızla yayılan alevler, kısa süre sonra yerleşim yerleri ve tarım arazilerine sıçradı.

Yangınlara belediye itfaiye ekipleri ile orman işçileri ve AFAD ekipleri çok sayıda araçla müdahale edilirken çalışmalara, vatandaşlar da destek veriyor.

TRABZON’DA 5 EV YANDI

Trabzon’da 10 ilçede, 22 farklı noktada çıkan yangınlarda, Çaykara ilçesi Ulucami Mahallesi’nde Abdurrahman ve İlyas Bahadır’a ait 2 ev yandı. Arsin ilçesi Güneyce Mahallesi’nde çıkan orman yangınında ise 3 ev kullanılmaz hale geldi. Arsin’de 50 hektarlık alanda etkili olan yangınlara çevre illerden gelen takviye ekiplerin de katılımıyla müdahale devam ediyor. Arsin’de ise yangının ilk belirlemelere göre yaklaşık 50 hektar alanda etkili olduğu bildirildi.

Trabzon’da 10 ilçede 22 yangın…Trabzon’da 10 ilçede 22 yangın…
Gündem
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’un 11 ilçesinde başlayan ve 15 noktada devam eden örtü yangınlarını söndürme çalışmalarının sürdüğünü belirterek “Ciddi bir rüzgar var. Örtü yangını çok çabuk bir şekilde ilerleyebiliyor. Birinci derece riskli gördüğümüz yerlerde ekiplerimiz kritik noktalarda bekliyor.” dedi.

11 ilçede başlayan yangınların 15 bölgede halen devam ettiğini dile getiren Ustaoğlu, “Büyükşehir Belediyesine ait 15 araçla itfaiyenin söndürme çalışmaları sürüyor. Orman Genel Müdürümüz ve yardımcısı Trabzon’a geldiler. Civar illerden de ilimize 35 araç ve 212 personel gelerek ekiplerimize destek olacaklar. Tüm kurumlarımızla birlikte örtü yangınına karşı seferber olduk. Valiliğimiz bünyesinde kriz masamızı oluşturduk. Sadece Arsin ilçemizde tehlike arz eden 3 evimizde toplamda 6 vatandaşımızı tahliye ettik. Şu an itibariyle özellikle vatandaşımızın can güvenliği noktasında sıkıntı oluşturacak bir tehdit öngörmüyoruz. Ama ciddi bir rüzgar var. Ancak tüm ekiplerimizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz, hazırlıklı olarak bekliyorlar” dedi.

‘ALEVLERLE MÜCADELE DİYORUZ’

Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, “Yangın mahallenin yüksek kesimlerinde çıktı. Yaklaşık 50 hektarlık alanda şiddetli rüzgârla beraber yayılan bir orman yangınına maruz kaldık. Şu an yangının yayıldığı bölgeye yakın olan köyde 5 evi tedbir amaçlı boşalttık. Bütün ekipler burada. Alevlerle mücadele ediyoruz” dedi.

ÜNYE’DE 100 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ

Ordu’nun Ünye ilçesi Kadılar Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan yangın ise itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Yangında 100 hektarlık alan zarar gördü.

GİRESUN’DA DA İKİ NOKTADA YANGIN

Giresun’da iki farklı noktada yangın çıktı. Eynesil ilçesi İshaklı köyünde çıkan orman yangınına ekiplerin müdahalesi ise devam ediyor. Kısmen kontrol altına alınan yangında fındık bahçelerinin zarar gördüğü öğrenildi.

ARTVİN’DE YANGIN

Artvin’in Borçka ilçesi Taşlıtarla Camii bölgesinde de orman yangını çıktı. Yerleşim yerlerine yakın alanda çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Yayılan yangının kontrol altına alınması için çevre ilçelerden takviye itfaiye ekipleri sevk edildi.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: