Kanal İstanbul için dikkat çeken uyarı!

0
Kanal İstanbul projesi hakkındaki tartışmalar sürüyor. İktidarın bütün uyarılara rağmen ısrar ettiği Kanal İstanbul Projesi için Doğa Bilimci Prof. Doğan Kantarcı’dan çok kritik uyarılar geldi. Kantarcı, “İstanbul yaşanmaz hale gelir, ‘çok uluslu bir ada’ oluşur” dedi.

Tartışmaların odağındaki Kanal İstanbul projesi için iktidarın ısrarı sürerken, Doğa Bilimci Prof. Doğan Kantarcı’dan çok kritik uyarılar geldi. Kantarcı, tehlikeli proje olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul’un etkilerini ela aldığı bir rapor yazdı.

Kanalda yaşanacak olası bir gemi kazası ya da deprem halinde İstanbul Havalimanı dahil bir çok alanı suların basacağını, İstanbul’un içme sularının ve yer altı sularının tuzlanacağını, verimli toprakların çorağa dönüşeceğini ve binlerce insanın öleceğini söyledi.

PARA İLE GEMİ GEÇİRME UĞRUNA

Sözcü’de yer alan habere göre, para ile gemi geçirme uğruna kanal yapmanın anlamsız olduğuna işaret eden Prof. Kantarcı, riskleri şöyle anlattı: “Kanal İstanbul arazi rantı açısından ele alındığında, İstanbul 3. Havalimanı ile kanal arasında kalan Dursunköy-Arnavutköy arazisinin de imara açılması göz önüne alındığında konu açıklık kazanmaktadır. Kanal manzaralı yerleşim (uydu kent) reklamı ile bu arazinin ve diğer yerlerin yabancılara satılması ve gelir sağlanması umulmaktadır. Bu kadar çok yabancının İstanbul’a ve çevresine yerleştirilmesi ‘Çok uluslu bir ada’ oluşumunu sağlayacaktır. Bu durum Türkiye’nin İstanbul ile Trakya’yı kaybetmesine de sebep olabilir. Kanal açılırsa İstanbul susuz kalır, İstanbul Havalimanı’nı su basar.”

 

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: