İşsiz sayımız dünya üzerindeki 95 ülkenin nüfusundan fazla

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Gerçek işsiz sayısı 8 milyon kişi. Gerçek işsiz sayımız dünya üzerindeki 95 ülkenin nüfusundan fazla. Son yayınlanan Orta Vadeli Program’a göre bütçe açığımız 2020’de yaklaşık 140 milyar TL olacak” dedi.

MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Öztrak, 2019 yılının vatandaşlar için kolay bir yıl olmadığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“2018 ortasında başlayan ekonomik kriz derinleşerek devam etti. Milletimiz hayat pahalılığı ve işsizlik arasında giderek daha fazla ezildi.”

“MIZRAK ÇUVALA SIĞMADI”

“Resmi işsizlik oranı yeniden çift haneye çıktı. Mızrak çuvala sığmadı, ülkemizdeki işsizliği artık TÜİK’in makyajlı rakamları bile gizleyemez oldu. TÜİK’e göre işsiz sayısı 4,5 milyon civarında ama gerçek işsiz sayısı 8 milyon kişi. Gerçek işsiz sayımız dünya üzerindeki 95 ülkenin nüfusundan fazla. Ama işsizlik sadece rakamlardan ibaret değil. Her bir işsiz, hazin bir hayat hikayesi demektir. Evdeki boş tencere demektir. Evladına harçlık veremeyen bir baba demektir. Nitekim, 2019 yılında işsizlik nedeniyle, ödeyemediği borçlar nedeniyle canına kıyan insanlarımızı, dahası umudu olmadığı için kendisiyle birlikte ailesini de bu hayattan çekip alan vatandaşlarımızı gördük. İnsanlar Meclis’e gelip hayatına son vermeye kalktı.”

“SARAYDA OTURANLAR MİLLETİN SESİNE KULAKLARINI TAMAMEN KAPAMIŞ DURUMDA”

“Buna karşın sarayda oturanlar milletin sesine kulaklarını tamamen kapamış durumda. Bu milletin derdine derman olmaya çalışacaklarına, ABD’de kapalı kapılar ardında yaptıkları pazarlıklarla Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık vermenin peşindeler. Kendi insanımız sefaletin kucağına düşerken, ‘Suriyelilere 40 milyar dolar verdik, 40 milyar dolar daha veririz’ diyorlar. Oysa bu para, sarayın şahsi parası değildir, yediğimiz ekmekten içtiğimiz sudan kesilen vergilerle toplanmaktadır.”

“KOYSUNLAR REFERANDUM SANDIĞINI ORTAYA”

“Madem öyle, koysunlar referandum sandığını ortaya, bakalım millet Suriyelilerin vatandaş yapılmasını, boğazımızdan kesilen bir 40 milyar doları daha Suriyelilere vermeyi istiyor mu?”

“BÜTÇE AÇIĞIMIZ 2020’DE YAKLAŞIK 140 MİLYAR TL OLACAK”

“Sadece Suriyeliler için ödenen para değil, rant ve inşaat temelli harcamalarla da milletin parası çarçur ediliyor. İstanbul’un kalbine hançer gibi saplanacak bir ucubeye 75 milyar TL yatırmaya kalkıyorlar. AK Parti Genel Başkanı ‘Yapabilirsek Yap-İşlet-Devret modeliyle, yapamazsak bütçeden yaparız’ diyor. Oysa bu yılın bütçesine baktığımızda durum pek de öyle parlak görünmüyor. Yılın ilk 11 ayında net borçlanma geçen yılın aynı dönemine göre üçe katlanarak 139,6 milyar lira oldu. Son yayınlanan Orta Vadeli Program’a göre bütçe açığımız 2020’de yaklaşık 140 milyar TL olacak.”

“BU UCUBEYE BÜTÇENİN HANGİ KALEMLERİNDEN PARA AKTARILACAK”

“Ülkemiz giderek derinleşen bir krizin içinde debelenirken, bütçede hareket alanı giderek daralırken, bu ucubeye bütçenin hangi kalemlerinden para aktarılacak, bu da ayrı bir soru işareti. Ayrıca, madem bu ucubeye gömebilecek 75 milyar TL’miz var, o halde bu para asgari ücreti insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye çıkarmak için, katma değerli üretimi desteklemek için, insanımıza yeni iş ve aş imkanı sağlayacak yatırımlar için kullanılmalıdır.”

“SARAYA ORTAK MESAJIDIR”

“Ülkemizde 2019 yılının en önemli olayı 31 Mart yerel seçimleri ve ardından hukuksuz şekilde iptal edilip yenilenen İstanbul seçimleridir. Millet İttifakı, 31 Mart seçimlerinde, ardından hukuksuz şekilde iptal edilen İstanbul seçimlerinde büyük bir başarı kazandı. CHP’li büyükşehir belediyelerinin sayısı altıdan on bire yükseldi. Bu, saray iktidarına çok önemli bir uyarıdır. Sadece, Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin seçmenlerinin değil, bu kötü gidişe dur demek isteyen AK Partili, MHP’li, HDP’li ayrımı olmaksızın tüm sağduyulu vatandaşlarımızın Saraya ortak mesajıdır.”

CHP’DEN İTTİFAK MESAJI

“CHP’li büyükşehir belediyelerinin sınırları içinde artık ülkemizin nüfusunun yarısı yaşıyor. Ülkemizin milli gelirinin yarısından fazlası üretiliyor, vergilerin de dörtte üçü toplanıyor. Bu çerçevede milletimizin sadece saraya bir mesaj vermekle kalmadığının, bize de çok önemli bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız. Bu sorumluluğun gereğini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyoruz, vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunabilmek için çalışmaya devam edeceğiz. 2020 Türkiye için yeni bir umut dönemidir. Umudun adı Millet İttifakı’dır, CHP’dir.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: