İngiliz ajanın ölümünde büyük sır!

0

Beyoğlu’nda bulunan ofisinin bahçesinde cesedi bulunan eski İngiliz askeri istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümünün altındaki sır halen çözülebilmiş değil. Polis Mesurier’in öldüğü yerin bulunduğu sokaktaki tüm güvenlik kameralarını incelemeye almış durumda. Polis Le Mesurier’in tırnaklarının arasından doku örnekleri aldı.

İngiliz eski askeri istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in Beyoğlu’nda bulunan ofisinin bahçesinde ölü bulunmasına ilişkin soruşturmada yeni gelişmeler var.

Mesurier’in ölümü üzerindeki sır perdesi henüz kaldırılmış değil ancak polis olayın yaşandığı sokaktaki tüm güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Le Mesurier’in binasına komşu binalarda da lazerle düşme mesafesi ve açısı tahmini yapıldı. Ayrıca Le Mesurier’in binasına başka binalardan geçit olup olmadığı da polis tarafından araştırıldı.

Polis Le Mesurier’i son gören kişi olan eşi Emma Winberg’in de ifadesine başvurdu. Tırnaklarının arasından doku örnekleri de alınan Emma Winberg polise verdiği ifadede Mesurier’in öldüğü geceyi ve öncesini şöyle anlattı:

‘İNTİHARI DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ’

“2-3 gün önce Adalar’daki evde aşırı strese bağlı rahatsızlığı nedeniyle iğne ve ilaç tedavisi aldı. Sağlık kuruluşuna yakın olmak için bu adrese geldik. Akşamüstü eski bir arkadaşımızla görüştük. 19.00 sıralarında eve geldik ve bir daha dışarı çıkmadık. Bulunduğumuz binanın kapısında şifreli sistem mevcut ve şifreyi ikimizin dışında kimse bilmiyor. Eşim 02.30’da uyku ilacı aldı ve yattı. Ben 04.30’da yatak odasına gittiğimde eşim uyandı. Bana uyku hapı isteyip istemediğimi sordu. Ben de isteyince hap ve suyu getirdi. İçtim ve beraber uyuduk. Saat 05.30-06.00 sıralarında kapının dışarıdan polis tarafından çalınması üzerine uyandım. Eşimi görmemem üzerine 3. katta açık olan pencere camından baktığımda onu yerde yatar halde gördüm. Olaydan yaklaşık 15 gün önce bana intihar etmeyi düşündüğünü söylemişti.”

Yaklaşık 5 yıl önce Türkiye’den oturma izni aldığı öğrenilen Le Mesurier’in asıl ikâmeti Büyükada’da. Beyoğlu’ndaki binada ise Mayday Arama Kurtarma Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Şirketi ile Mayday Rescue Vakfı yer alıyor. Le Mesurier vakfın çalışmalarını 2008 yılında Irak’ta tanıştığı İsveç vatandaşı ikinci eşi Emma Winberg ile buradan sürdürüyor. Sarmaşıklarla çevrili binada herhangi bir tabela ise bulunmuyor. Binanın 3 farklı noktasında kamufle edilmiş halde 3 kamera var. Kapı zili de kameralı. İçeri girenler ikinci bir kapıdan daha geçiyorlar. Eve sipariş getiren kebapçının anlatımına göre o kapı da parmak iziyle açılabiliyor.

“CİNAYET GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Le Mesurier’in öldüğü sokakta inceleme yapan Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Alkan burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Alkan, “Ceset duvar dibine yaklaşık 5 metre uzakta bulunmuş. Otopside iç kanama olup olmadığı ortaya çıkacak. İlk etapta cinayet gibi gözüküyor. 1 yıl önce evlendiği bir kadın var. Onun üzerinde yoğunlaşmak lazım. Türk makamlarının normal bir ifade işleminden sonra hemen yurtdışına çıkış iznini vermemesi gerekiyor.” dedi.

Bu arada Le Mesurier’in eşi İsveç vatandaşı Emma Hedvig Christina Winber bu sabah Adli Tıp Kurumu’na geldi.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: