İçişleri Bakanlığı: 3 HDP’li 1 CHP’li belediye başkanını görevden alındı!

0

İçişleri Bakanlığı, Muş’ta 3 belediye başkanını örgüt propagandası yapmak, Urla Belediye Başkanı Oğuz’u ise FETÖ’ye üye olmak suçundan görevden aldı.

İçişleri Bakanlığı’nca örgüt propagandası yapmakla suçlanan Muş iline bağlı Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, Bulanık İlçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik, Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaarslan Baytaş ile ‘FETÖ’ye üye olmak’tan tutuklanan Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz görevden alındı.

Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi Bulanık Belediye Başkan Vekili ve Erentepe Belde Belediye Başkan vekili olarak atanırken, Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı da Varto Belediye Başkan Vekili olarak kayyum atandı. Urla Belediye Başkanı Oğuz’un yerine de Urla Kaymakamı Önder Can kayyum atandı

FETÖ’DEN TUTUKLANMIŞTI

‘FETÖ/PDY soruşturması’ kapsamında Oğuz ifadesi alınmak üzere bugün adliyeye çağrılmış, ardından tutuklanma talebi ile Nöbetçi Mahkemeye sevk edilmişti. Hâkim karşısına çıkan Oğuz, ‘FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklanmıştı.

İzmir Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Oğuz’un Anayasanın 127. maddesi ve Belediye Kanunu’nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırıldığı hatırlatılarak, “Belediye Kanunu’nun 45. maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu’nun 46. maddesi kapsamında Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Muş Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Muş ili Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu hakkında; “Terör Örgütü Üyesi Olmak” suçundan Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/8078 sayılı soruşturma yürütüldüğü, adı geçenin bu soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alındığı ve gözaltı sürecinin devam ettiği,

Muş ili Bulanık İlçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik hakkında; “Terör Örgütüne Bilerek ve İsteyerek Yardım Etmek ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçundan Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/8119 sayılı soruşturma yürütüldüğü, adı geçenin bu soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alındığı ve gözaltı sürecinin devam ettiği,

Muş ili Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaarslan Baytaş hakkında; “Terör Örgütü Üyesi Olmak” suçundan Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/8083 sayılı soruşturma yürütüldüğü, adı geçenin bu soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alındığı ve gözaltı sürecinin devam ettiği anlaşılmıştır.

Bulanık İlçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver KESİK, hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8119 sayılı soruşturma, Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaarslan Baytaş, hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8083 sayılı soruşturma, Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8078 sayılı soruşturma ve bu 3 belediye başkanı, haklarında yürütülen bu soruşturmalar kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 17.12.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45 ve 46 ıncı maddeleri uyarınca; Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi Bulanık Belediye Başkan Vekili ve Erentepe Belde Belediye Başkan vekili olarak, Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı Varto Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.”

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: