Hayat pahalılığı ve enflasyon

Türkiye’nin önündeki sorunlar yumağına, hayat pahalılığı da dün olduğu gibi bugün de damgasını bir hayli vurmaya başladı. Son haftalardaki dolar ve euro’daki artış, bunlara bağlı pahalılık ve ortaya çıkan enflasyon, mutfaklardaki yangını da artırıyor ve arttırmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamalarda enflasyonun bir türlü frenlenemediğini gösteriyor.

Çarşı-pazara alış-verişe gidenlerin ortak sıkıntısını aktaralım: “Bir hafta önce aldığımız bir ürünün fiyatı ikinci hafta artarak sürüyor. Aynı fiyata artık aynı ürünü alamaz olduk.”
Pazarcı esnafının da sıkıntılarını, dinleyelim mi: “Taşıma fiyatları malların fiyatını geçiyor. Mazot pahalı, taşımacılar da hizmetlerini zamlı yapıyor. Bu da pazardaki malları etkiliyor. Artık tane ile domates alanları bile görüyoruz. Sanki durup dururken pazardaki mallara biz zam yapıyormuşuz gibi bir algı oluşuyor. Tüketiciler de bize çatışıyor, bizimle tartışıyor.

Bu arada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Şubat tüketici fiyat endeksi ve yurt içi üretici fiyat endeksini açıkladı.
Buna göre; TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,94 artış gerçekleşti.

Bununla birlikte dar gelirlilerin sıkıntısı biliniyor. Buna göre, bu yıl için kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ile belirlenmiş, ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 4 oranında artış öngörülmüştü.
Geçen yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 6,50 seviyesinde gerçekleşti. Bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 1,49 artışla birlikte kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 5,49 artış yapıldı. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 6,50 artış sağlandı.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 3 bin 747 liradan 4 bin liraya, en düşük memur emekli aylığı 2 bin 523 liradan 2 bin 661 liraya yükseldi.
Ekonomide yaşanan sıkıntıların daha da artması ile hayat pahalılığı ve ardından enflasyondaki yükselişin de devam edeceği görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Enflasyon 2020’de tek haneli rakamlara inecek” diyor. Peki, bu nasıl olacak? Ancak, bugünkü koşullarda bunun mümkün olmadığı görülüyor. Hatta bugünkü konumunun korunmasını bile biz başarılı olarak değerlendiriyoruz.

Selam ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: