Gelecek Partisi’nde ittifak yetkisi Parti Yönetim Kurulu’nda olacak

0

Tarafsız Haber Ajansın’dan Mehtap Gökdemir’in haberine göre Ahmet Davutoğlu’nun partisi Gelecek Partisi’nde seçim ittifakı karar yetkisi Parti Yönetim Kurulu’na ait olacak.

Gelecek Partisi’nin Tüzüğü’ne göre, bir kişi art arda en fazla dört olağan kongre dönemi parti genel başkanı seçilebilecek. Kurucu genel başkanlık bu süreden sayılmayacak.

YENİ ANAYASA VURGUSU

Tüzükte yeni anayasa vurgusu yapılarak, “Hem muhtevası hem de yapım süreci açısından katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü, demokratik ve sivil bir anayasaya kavuşması en temel önceliğimiz olacaktır” denildi.

GENEL MERKEZ TEŞKİLATI… 

Parti Yönetim Kurulu büyük kongre tarafından delegelerinin gizli oyuyla seçilen 60 asıl ve 40 yedek üyeden oluşacak. Parti Yönetim Kurulu üyelerin 1/3’ünün kadın ve 1/5’inin de 30 yaş altı gençlerden oluşmasına özen gösterilecek.

GELECEK PARTİSİ’NDE ‘PARTİ BAŞKANLIK KURULU’ VAR

Parti Başkanlık Kurulu; Genel Başkan, Genel Başkan’ın Parti Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlediği Genel Başkan Yardımcıları, Genel Sekreter, Politika İzleme Kurulu Koordinatörü ile TBMM parti grup başkanı ve grup başkanvekillerinden teşekkül edecek.

SEÇİM İTTİFAKI KARAR YETKİSİ

Milletvekili seçimlerinde seçimlere katılma yeterliliği olan diğer siyasi partiler ile ittifak yapmak suretiyle seçime katılmaya, ittifak protokolünü tasdik etme veya ittifaktan vazgeçmeye karar verme yetkisi Parti Yönetim Kurulu (PYK)’na ait olacak.

DİĞER SİYASİ PARTİ ÜYELERİNİN PARTİ LİSTESİNDEN ADAY OLMASI

Milletvekili seçimine katılma yeterliliğine sahip olduğu halde seçime katılmayan diğer bir parti üyesinin, Parti listesinden aday gösterilmesi kararı PYK yetkisinde olacak. Her halükarda bu karardan önce üyenin ve partisinin ayrı ayrı yazılı muvafakatlarının alınması zaruri olacak.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMİNDE KONTENJAN ADAYLIĞI

Aday tespit ve sıralama işleminin, ön seçim veya aday yoklaması yöntemlerinden biri ile yapılmasına karar verilmiş olması hallerinde, TBMM toplam üye sayısının yüzde 5’ini aşmamak üzere ilini, seçim çevresini ve liste sırasını ön seçim veya aday yoklamasından önce Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmek şartıyla Genel Başkan merkez adayı göstermeye yetkili olacak.

ÜYE AİDATI VE GİRİŞ AİDATI

Partiye kayıt sırasında partilinin kendisinin belirleyeceği şekilde en az 10 TL (Bir Türk Lirası) TL, en çok 50.000.- (Elli Bin Türk Lirası) TL giriş aidatı alınacak. Parti üyelerinden ayrıca yıllık en az 12.- (On iki Türk Lirası) TL en çok 1.200.- (Bin iki Yüz Türk Lirası) TL üyelik aidatı alınacak.

“KURUL ÜYELERİ, GÖREVE BAŞLAMA TARİHİNİ İZLEYEN BİR AY İÇİNDE MAL BİLDİRİMİNDE BULUNACAK”

Parti kurucuları, Partinin tüzel kişilik kazanmasını takip eden 15 gün içinde toplanarak belirleyeceği seçim yöntemine göre üyeleri arasından veya kurucular dışındaki kişiler arasından önce Partinin Genel Başkanı’nı, daha sonra belirleyeceği sayıdaki Parti Yönetim Kurulu üyeleri, Parti Disiplin Kurulu üyeleri ve Parti Etik Kurulu üyelerini gizli oylama ile seçecek.

Kurucular Kurulu, kuruluş bildirisinde yer alan Parti kurucuları ile bu kurul tarafından ilk büyük kongreye kadar oluşturulacak olan Parti Yönetim Kurulu, Parti Disiplin Kurulu ve Parti Etik Kurulu’nun Parti kurucuları dışından olan asıl üyeleri, Parti Genel Başkanı ve Parti üyesi milletvekillerinden oluşan kurul. Bu kurul üyeleri, göreve başlama tarihini izleyen bir ay içinde mal bildiriminde bulunacak.

MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: