Gelecek Partili Kerim Rota’dan enflasyon tepkisi

0

Gelecek Partili Rota, ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye’nin 200’e yakın ülke arasında en yüksek enflasyonu olan 17. ülke sıralamasından 13. ülke sıralamasına yükseldiğini belirtti. “Burada 13. olmamız kötü olsa da dünyada hala yüksek enflasyon sorunu yaşayan büyük ve kalabalık ülke pek kalmadığını da eklemek gerekir” dedi.

Parti kurmaylarıyla birlikte Edirne’de düzenleyen Gelecek Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Rota, Türkiye’nin Temmuz ayında açıklanan enflasyon rakamı ile dünyada 200’e yakın ülke arasında en yüksek enflasyonu olan 13. ülke sıralamasına yükseldiğini kaydetti.

Açıklamasında ise “Türkiye Temmuz ayında açıklanan %18,95’lik enflasyonu ile dünyada 200’e yakın ülke arasında en yüksek enflasyonu olan 17. ülke sıralamasından 13. ülke sıralamasına yükseldi. Bu utanç tablosunda Afganistan’ı görmememizin nedeni Afganistan’da bile enflasyonun 2020 yılında %5,61 olması” ifadelerine yer verdi.

‘SÖZDE FAİZE KARŞI OLAN BU HÜKÜMET TÜRKİYE’Yİ FAİZ LİGİNDE 8. SIRAYA ÇKARTTI’

“Burada 13. olmamız kötü olsa da dünyada hala yüksek enflasyon sorunu yaşayan büyük ve kalabalık ülke pek kalmadığını da eklemek gerekir” diyen Rota, “Böyle bakınca Türkiye, dünyada nüfusu 50 Milyonun üstünde olan enflasyonu en yüksek 3. ülke konumunda. Önümüzde yalnızca İran ve Etiyopya var.

Sözde faize karşı olan bu hükümet Türkiye’yi dünya faiz liginde ise 8. sıraya çıkarttı. Nüfusu 50 milyonun üstünde olan ülkeler arasında ise Türkiye sayelerinde dünya şampiyonu haline geldi” dedi.

‘HEPSİ TÜİK VERİLERİ’

Gelecek Partisi’nin ekonomideki önceliğinin enflasyonla gerçek bir mücadele olduğunu söyleyen Rota, “Enflasyonun kaybedeni sabit ve dar gelirli vatandaşlardır” diyerek örnekler sundu ver hepsinin TÜİK verileri olduğunu söyledi:

Son 1.5 yılda birikimli TÜİK enflasyonu %24 iken, Gıda %32.5, İşlenmemiş gıda %36.7 arttı. Pirinç %35.6, Un %34.5, Ekmek %31.5, Dana eti %39, Tavuk eti %69, Yumurta %48, Margarin %82, Ayçiçek yağı %79 arttı.

“Dolayısıyla vatandaşlarımızın enflasyonla gerçek mücadele edecek kadrolara destek vermesini istiyoruz” diyen Rota, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enflasyonun sebebinin faiz olduğuna, döviz fiyatının döviz satarak düşeceğine inanan bir akıl Türkiye’nin rezevlerini tüketti. Bu kötü yönetim nedeniyle Türkiye’nin ekonomik ve siyasal güvenlik kalkanları inmiş vaziyette.

Bu kötü yönetim nedeniyle 2002 yılında kişi başı milli gelirimiz Bulgaristan’ın 1.5 katı iken şimdi Bulgaristan bizden 1.5 kat daha zengin hale geldi. Kişi başı 8.600 dolara düşen gelirimizin dağılımı da kötü. Türkiye’de ilk %20, gelirin neredeyse yarısını alıyor. Türkiye’de en fakir %20 ise Bangladeş düzeyinde yaşam sürüyor.

 

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: