Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’dan Hızlı test kitleri açıklaması

Şu anda Türkiye’de çok fazla koronavirüs testi yapılmadığı için insanların evde kalmasının daha doğru olduğunu belirten Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Sağlık Bakanı’nın, ‘40 ile gönderdik’ dediği hızlı test kitlerinin henüz kendilerine gelmediğini söyledi.

Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Şenol, insanların bilmedikleri bir durumla baş etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

“ÇOK BİLMİŞ BİLİM DÜNYASI ÇUVALLADI”

Şenol, “Sadece bilmedikleri bir durumla baş eden onlar değil. Öngördüğü şeyi hiç beklemediği için, bu kadar hazırlıksız yakalandığı için çok bilmiş bilim dünyası ayıptır söylemesi biraz çuvallamış oldu. Bu virüs dolaşmıyor, insanlar dolaşıyor ve insanlar dolaştığı için de hızlı yayılıyor. Bir türlü toplumsal dinamiklerle bilimsel biliş ve buluşlarımızı bir araya getiremediğimiz tuhaf bir salgın yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TEST KİTİ SAYIMIZ AZ, TARAMAK İSTEDİĞİMİZ VAKA SAYISI FAZLA

Çok test yapılamıyorsa eldeki mevcut olanakların kullanılması gerektiğini belirten Şenol, sokağa çıkma yasağının getirilmesini söyleyerek, hastanelerdeki test sayısının azlığına dikkati çekti. Şenol, “Biz test yapıyoruz ama elimizde kısıtlı test var. Biz vaka tanımına en uygun vakaları tanımlıyoruz. Çünkü o kadar kısıtlı ki test sayısı. Ama taramak istediğimiz ve ayırmak istediğimiz vaka sayısı daha fazla. Şu anda bizim olgu tanımımızda bulunan ateş, öksürük ve solunum yetmezliği diye devam eden zincirimiz var. Biraz durumunuzun ciddi olması gerekiyor. Ya da tomografiyle zatürre tespit etmemiz lazım. Hala çok kısıtlı bir olgu tanımı içinde davranıyoruz. Çünkü testimiz yetmeyebilir” diye konuştu.

“HIZLI TEST KİTLERİ HENÜZ ELİMİZE ULAŞMADI”

Şenol, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gönderildi dediği hızlı testlerin ise kendilerine henüz gelmediğini söyledi. Şenol, “(Hızlı testler) Henüz elimize ulaşmadı. Pazartesi günü toplantı halinde bekledik. Bazı testlerin geri gönderildiği yönünde duyum aldık. Biz de aslında bilim kuruluyla ilgili süreçleri ve verileri, bize gelen yazılardan, idarenin bize bildirdiğinden ya da sizin gibi akşam televizyon izleyerek öğreniyoruz” dedi.

Tarafsız Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: