Faiz indirimi geliyor

0

Dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun yatırımcılarla bir araya geldiği toplantının ardından, katılımcıların izlenimi faiz indiriminin gerçekleşeceği yönünde. Yabancı bir yatırımcının Reuters’a verdiği bilgiye göre, TCMB kullandığı eski dili tamamen değiştirdi ve verilen sözleri de geri çekti. Enflasyonda ise belirgin düşüş bekleniyor ve orta vadeli hedeflere yönelmiş durumdalar.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dün yerli ve yabancı yatırımcılarla bir araya geldi. Toplantıya katılan yatırımcıların izlenimlerine göre faiz indirimleri artık daha yakın.

Sözcü’nün Reuters’tan aktardığına göre; yatırımcılar toplantı sonrasında enflasyondaki yükselişleri geçici gören TCMB’nin faiz artışı planlamadığı, faiz indirimlerinin ise artık daha yakın olduğunu düşünüyor. Bu yatırımcıların verdiği bilgilere göre ise Kavcıoğlu, iki toplantıda da PPK’da bir süredir yer bulan enflasyonun üzerinde politika politikası belirleneceğine yönelik ifadeleri tekrar etmedi.

Toplantılarda enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla sürdürüleceği yönünde bir mesaj da yer almadı.

Toplantıya katılanlar arasında yer alan İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, “TCMB enflasyonla ilgili değerlendirmelerinde çekirdek, gıda dışı ve enerji dışı enflasyon gibi enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergelere dikkat çekti. Gıda dışı enflasyonun manşet enflasyonun altında olduğunu ve altında kalmaya devam edeceğini söyledi” dedi.

‘ÇEKİRDEK GÖSTERGELERİN DAHA ETKİLİ OLMASI BEKLENEBİLİR’

“TCMB Başkanı kuraklık, hava koşulları ve pandemiye bağlı belirli enflasyon gruplarında daha belirgin yükseliş yaşandığını; IMF’nin yaklaşımının da çekirdek ve gıda dışı ve manşet enflasyon ayrımı yapılması yönünde olduğunu ifade etti” diyen Sezgin, şöyle devam etti:

“Dolayısyla da TCMB’nin para politikası kararlarında gıda dışı enflasyon gibi çekirdek göstergelerin daha etkili olması beklenebilir. Bu da faiz indirimlerinin öne çekilmesine sebep olabilir.”

Bankacılar hem lokal hem de yabancılara yapılan sunumda manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona belirgin vurgu yapıldığına dikkat çektiler ve önümüzdeki dönemde PPK açıklamalarında bunları daha net görebileceklerini söylediler.

‘TCMB VERİLEN SÖZLERİ GERİ ÇEKTİ’

İkinci toplantıya katılan bir yabancı yatırımcı, Reuters’ın TCMB’nin geçmiş PPK’da yer alan enflasyonun üzerinde politika faizi vereceği taahhütünü koruyup korumadığına ilişkin bir sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

TCMB kullandığı eski dili tamamen değiştirdi ve verilen sözleri de geri çekti. Enflasyonda belirgin düşüş bekliyorlar ve orta vadeli hedeflere yönelmiş durumdalar. ‘Beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde politika faizi belirleyecek misiniz?’ sorusu doğrudan sorulduğunda evet ya da hayır demeyi reddettiler.”

‘BİREYSEL KREDİLERE İLAVE TEDBİRLER’

Katılımcıların verdiği bilgiye göre, Kavcıoğlu toplantıda yıllık kredi büyümesinin yüzde 7.4’e gerilerken, yakın dönemde kredi büyümesinin ılımlı bir patikada seyrettiğine dikkat çekti.

Katılımcılar Kavcıoğlu’nun “Ticari kredilerdeki ılımlı seyre karşın, bazı bireysel kredi türlerinde artışın arzu edilen seviyelerin üzerinde olduğunu görüyoruz. Toplam kredi büyümesinde ilave yavaşlamaya ihtiyaç yok, arzu da etmiyoruz… Bireysel krediler için ilave tedbirler çalışılıyor” dediğini ifade ettiler.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: