Ethem Sancak’ın sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yalanlıyor mu?

0

Altay tankının seri üretim ihalesini kazanan Ethem Sancak, önceki akşam (11 Aralık) katıldığı Habertürk yayınında tank palet fabrikasını ihaleyle almadığını, ihale yapılmasının da gerekmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün “Tank palet fabrikası zararda olan bir yer, teknolojisi ileri teknoloji değil. Üç firma katılıyor, BMC firması bu ihaleyi alıyor. Satış değil kiralama ihalesini alıyor” demişti.

TARAFSIZ HABER AJANSI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sorularıyla gündeme taşınan TSK’ya ait tank palet fabrikasının Katar ortaklı BMC’ye devredilmesine ilişkin ihale yapılıp yapılmadığı bilmecesi, konunun birinci dereceden muhatabı olan, BMC’nin sahibi işadamı Ethem Sancak’ın açıklamalarıyla çözüldü.

Ethem Sancak önceki akşam tank palet fabrikasının tartışıldığı Habertürk yayınına telefonla bağlanarak süreci anlattı. “Devir işlemi için ihale yapılıp yapılmadığı” sorusuna  yanıt veren Sancak, ihale yapılmadığını, Altay tankının seri üretimini üstlenen şirketin BMC olması nedeniyle ihale yapılmasına da gerek olmadığını söyledi.

“TANK PALET FABRİKASI ATIL DURUMDAYDI”

Yalan yanlış bilgilerle toplumun yanlış yönlendirildiğini öne süren Ethem Sancak, tank palet fabrikasının Türkiye’ye uygulanan ambargolar nedeniyle atıl durumda olduğunu, bunun üzerine TSK’ya fabrikanın kendilerine devredilmesini önerdiklerini şöyle anlattı:

“Ambargolar nedeniyle teknoloji satın alınamıyor, tanklarımızın bile onarımı yapılamıyordu. Ordumuz da acele tank yapmamızı istiyordu. Biz de bunun üzerine dedik ki ‘Burada atıl durumda bir fabrika var. Burayı bize kiralayın. Tankı, tanka dair yerli motoru, zırhlı araçları burada yapalım.”

TSK’nın bu şart karşısında “Madem burayı yöneteceksiniz, burayı bir tank fabrikasına dönüşecek şekilde bütün yatırımları yapacaksınız” yanıtı verdiğini belirten Sancak, fabrikaya ihtiyaca göre 200-250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirtti.

Ethem Sancak 9 Kasım 2018’de Altay tankının seri üretimi için yapılan sözleşme imza töreninde

“FABRİKAYI KOÇ HOLDİNG DE KULLANMIŞTI”

Sancak, milli sırların BMC’nin ortağı Katar’a geçme olasılığı bulunmadığını da öne sürdü. Tank palet fabrikasının Altay tankının prototip üretimi yapılırken 3-4 yıllığına Koç Holding’e de verildiğini söyleyen Sancak, “Bu (fabrikanın BMC’ye devri) yeni bir şey değil” dedi.

ERDOĞAN “İHALEYLE VERİLDİ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün “yüz bin sosyal konut projesi” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Tank palet fabrikasının devri için ihale yaptın mı” sorusuna yanıt verirken, “Tank palet fabrikası zararda olan bir yer, teknolojisi ileri teknoloji değil. Üç firma katılıyor, BMC firması bu ihaleyi alıyor. Satış değil kiralama ihalesini alıyor” demişti.

Altay tankının seri üretimi için 2018 yılında yapılan ihaleye üç firma katılmış, BMC 3,5 milyar Euro bedelle ihaleyi kazanmıştı. Tank palet fabrikasının BMC’ye devredilmesi ihalenin şartnamesinde yer almıyordu.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: