“Erdoğan’dan sonra AK Parti’de ne olacak” anketi

0

Washington merkezli liberal Amerikan kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi (Center for American Progress), Max Hoffman imzalı bir yazı kaleme aldı.

Hoffman’ın, “Türk Muhafazakarların Erdoğan’a Sadakatı ve Potansiyel Haleflerine Bakış” başlıklı yazısında, kendini AK Parti’li olarak tanımlayan vatandaşların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadakatleri ve Erdoğan’sız bir AK Parti’de kimin lider olabileceği kaleme alındı.

Hoffman, bu anketin Metropoll Araştırma Şirketi tarafından 20-26 Ekim tarihleri arasında yapıldığını belirtti.

METROPOLL’ÜN SİTESİNDE ANKET YER ALMIYOR

Odatv’de yer alan habere göre; Özer Sancar’ın sahibi olduğu Metropoll Araştırma Şirketi’nin resmi sitesinde böyle bir anketin yer almazken, Metropoll yetkilileri, söz konusu anketi “Amerikalılar’ın isteği üzerine yaptıklarını” belirtti.

Peki Washington merkezli Amerikan İlerleme Merkezi, neden böyle bir anket yapılmasını istedi? Ankette neden “Erdoğan’sız bir AKParti”, “Erdoğan’a sadakat” üzerinde duruldu? Bu sorular akıllara, sıkça tekrarlanan “Erdoğan’sız bir AK Parti mi planlanıyor” yorumunu getirdi. Öyle ki, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yeni parti kurma hazırlığında. Bu noktada, Amerikalıların yaptırdığı ankette yer alan “Erdoğan dışında kim AK Parti lideri olabilir” sorusuna verilen cevaplar dikkat çekti.

“AZ EĞİTİMLİ KESİM AK PARTİ’YE DAHA SADIK”

Ankette, kendilerini AK Parti’li olarak tanımlayan vatandaşların yüzde 74’ünün Erdoğan’a hala sadık olduğunu belirtildi. Araştırmaya göre, yaşlı ve daha az eğitimli AK Parti’li kesimin, genç ve daha iyi eğitimli AK Parti’li kesme göre Erdoğan’a daha sadık olduğu ifade edildi.

Ayrıca, katılımcılara “Erdoğan dışında birisinin AK Parti lideri olabileceğini düşünmeleri” istendi. Sonuçlara göre, AK Parti’li katılımcıların yüzde 21’i Erdoğan dışında başka bir AK Parti lideri düşünebileceklerini söyledi. Öte yandan AK Parti’li katılımcıların yüzde 73’ü, başka bir AK Parti lideri düşünemediklerini, AK Parti’yi bir arada tutanın Erdoğan olduğunu söyledi.

Erdoğan dışında başka bir AK Parti lideri düşünebilenlerin yüzde 17’si İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yüzde 12’si eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yüzde 8’i eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 8’i Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve yüzde 7’si ise 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cevabını verdi.

Odatv

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: