Erdoğan’dan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na: Sen ne yaparsan yap, biz Kanal İstanbul’u yapacağız

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde Hizmet İhracatçıları Buluşması ve 2018 Yılı HİB Ödül Töreninde konuşuyor.

Erdoğan, “Şu anda anamuhalefetin başındaki zat biz Kanal İstanbul diyoruz, o yapamayacaksınız diyor. Sen ne yaparsan yap biz bunu yapacağız. Önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyoruz ve Kanal İstanbul’a başlıyoruz” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle

Yaşadığımız onca badireye rağmen Türkiye’ye diz çöktüremediler. Türkiye’ye zarar vermenin bir bedeli vardır.

İhracatta hak ettiğimiz yerin gerisinde olduğumuz gerçektir. Küresel rekabette öne çıkan ürünler ortaya koymalıyız.

KANAL İSTANBUL TARTIŞMALARI

Şu anda anamuhalefetin başındaki zat biz, “Kanal İstanbul” diyoruz, o “yapamayacaksınız” diyor. Sen ne yaparsan yap biz bunu yapacağız. Önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyoruz ve çalışmaya en kısa sürede başlıyoruz.

Bunun çalışması bir haftalık bir yıllık değil ta belediye başkanlığımın sonlarına doğru atılmış bir adımdır.

Kanal İstanbul’un bir çok özelliği var, Türkiye’ye kazandıracağı haklar var.

Selimiye’nin önünde tanker 7 ayı aşkın zaman yandı. Büyük bir tehlikeydi. Fakat Kanal İstanbul ile bir defa bu tehditler adeta yok seviyesine geleceği gibi, ülkemize ciddi manada getirisi olacaktır.

Tüm bunların çalışmaları yapılmış, Karadeniz’den Marmara’ya iniş, farklı bir özellikle Kanal İstanbul sahip çıkacaktır.

EKONOMİ

Ekonomi güven endeksi 91.3 oldu. Bu alanda son 3 ayda artış yüzede 6.2’yi aştı. Bir önceki yıla göre şirket artışları yaşandı.

Konut ve otomobil piyasalarında canlanmayı görmeyen yoktur. Otomotiv sektöründe ülkemize güvenip stoklarını iyi tutanlar kazanmaya devam ederken, stokları yetersiz tutanlar maalesef yok sattı.

Turist sayısında 50 milyonun üzerinde rekor bekliyoruz.

Cari fazla verir hale geldik. Ekim ayı itibarıyla cari fazla 4.3 milyar dolar oldu. Bu başarıya ulaşmakta fayda sağlayan ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum. 

Ekim ayında 10.4 milyar liralık yeni yatırım için teşvik belgesi düzenledik, yılın en yüksek sayısına erişmiş olduk. İlave istihdam oluşmasını bekliyoruz.

Üçüncü çeyrekteki gelişmeyle ülkemiz ekonomisi yeniden büyüme eğilimine girdi.

Enflasyon yüzde 10.6 olarak gerçekleşti. Son açıklana verilerle hamdolsun istihdam cephesinden de olumlu haberler geldi.

İşsizlik oranı yüzde 13.9 oldu. İnşallah önümüzdeki aylarda daha iyi rakamlarla karşılaşacağız.

Ülkemizin risk primi veya bunu ifade eden CDS göstergesi 300’ün altına inerek 280 oldu.

Borsamız 110 bin puanın üzerine çıkarak son 1.5 yılın zirvesini gördü.

“LİBYA İLE BİR ANLAŞMA İMZALADIK… ANA MUHALEFETTE BAZILARI RAHATSIZ”

Malezya’da 17 anlaşma imzaladık. Bu atılan imzalar takibini de yapmak üzere, Türkiye’nin uluslararası camiada nerelere geleceğinin göstergesi.

Libya ile bir anlaşma imzaladık. Mutabakat metnini ortaya koyduk. Askeri güvenlik anlaşması, kıyılarla alakalı anlaşma imzalandı. Bundan birileri rahatsız oluyor.

Ana muhalefetle bazıları rahatsız oluyor. Kimden yanasınız. Yürüttüğümüz mücadelede diğer ülkelerden destek alamıyoruz. Ama milletimiz bize yeter. Dostlarımızın duası sayesinde yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’yi hep birlikte büyütecek, geliştirecek 2023 hedeflerine ulaştıracağız.

MİLLETİMİZ BİZE YETER

Yürüttüğümüz mücadelede diğer ülkelerden destek alamıyoruz. Ama milletimiz bize yeter. Dostlarımızın duası sayesinde yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’yi hep birlikte büyütecek, geliştirecek 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Çünkü bu ülke hepimizin. Önümüzdeki gelecek hepimizin ortak geleceği. Bizim gölgesine sığınacağız bir başka bayrağımız yoktur, başka ezanımız yoktur. Ülkemize sıkı sıkıya sarılmaktan başka çaremiz de yok demektir. Yüreğimizde bu ateş yandığı sürece istikbalimizi ve istiklalimizi elimizden alamazlar.

Bakın Çanakkale’de kuleler yükseliyor, artık 100 metreye doğru varıyorlar. Nereyi nereye bağlıyoruz. İzmir’in yolunu Gelibolu ile birleştiriyoruz. Bunlar sıradan işler değil. Bunlar 3’üncü köprü için, Avrasya, Marmaray ile ilgili yapamazsınız demediler mi? Osmangazi için yapamazsınız demediler mi? Yaptık yaptık, istemeseniz de yaptık.

Şu anda İstanbul-İzmir 3-5 saat. Şehir hastaneleri diyoruz, niye yapıyorsunuz diyorlar. SSK’nın genel müdürlüğünü yaptığında iflas ettirdi, biz şehir hastaneleri yaparak olayı farklı yerlere taşıyoruz.

Güney sınırlarımız boyunca kurmak istedikleri terör koridorlarını kırıp attık.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: