Erdoğan: Matematik ve fen puanlarını en çok artıran ülkeyiz

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”OECD ortalamasına göre liselerde öğretmen başına 13 öğrenci düşerken bizde bu sayı 12’dir. Okuma becerileri alanında puanını en çok artıran ikinci ülke, matematik ve fende puanlarını en çok artıran birinci ülkeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021- 2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’nda konuştu. İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ortalamasına göre liselerde öğretmen başına 13 öğrenci düşerken Türkiye’de bu sayının 12 olduğunu söyleyen Erdoğan, ”Okuma becerileri alanında puanını en çok artıran ikinci ülke, matematik ve fende puanlarını en çok artıran birinci ülkeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

“2021-2022 eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenini Türkiye’nin en köklü okullarından biri olan Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştiriyoruz. Kökleri çok daha eskiye uzanan okulumuz Türkiye’ye farklı alanlarda hizmet etmiş pek çok güzide ismin yetişmesine vesile olmuştur.

Hangi alanda olursa olsun başarı tesadüften öte, disiplin, azim ve fedakarlıklarla dolu uzun bir mücadelenin meyvesidir. Her başarılı eğitim kurumunun gerisinde mesleğine aşık eğitimcilerin imzası vardır. Öğretmenlerimizin, evlatlarımız için harcadıkları emek olmasa, bu başarı yakalanamazdı. Öğretmenlerimizin hakkını asla ödeyemeyiz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak siz öğretmenlerimizin şahsında, eğitim öğretim camiamızın tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.

Yeni eğitim öğretim yılı Türkiye’nin atılımına ivme kazandıracak, ülkemiz ve milletimiz önünde yeni ufuklar açacaktır.

zil.jpgCumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılı açılışında öğrencilere ‘Oku, düşün, uygula, neticelendir’ nasihatinde bulundu

‘YÜZ YÜZE EĞİTİMİ DEVAM ETTİRMEKTE KARARLIYIZ’

Son 1,5 senedir tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgını, eğitimi de olumsuz etkiledi. Salgını kontrol altına almak için hemen her ülke sokağa çıkma yasağı dahil sert tedbirlere başvurdu. Biz de geçtiğimiz dönemde ihtiyatlı davranmak zorunda kaldık. Öğretmenlerimizin, evlatlarımızın ve ailelerinin sağlığın tehlikeye atmamak için dikkat gösterdik. Uzaktan eğitimle bu dönemi geride bıraktık.

Salgının yarattığı sıkıntılara rağmen eğitimi ülke çapında aksatmayan birkaç devletten biri olduk. Aşılamada toplam doz sayısı 100 milyon sınırına doğru gidiyor. Milli Eğitim Bakanlığında kurduğumuz dijital altyapı ile okullarımızdaki süreçleri, hastalığın seyrini yakından izliyoruz, izleyeceğiz.

Bu dönemde eğitim bilişim ağı (EBA) televizyon ve internet platformlarıyla uzaktan eğitimi başarıyla yürüttük.

Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız. Sırası gelmiş tüm vatandaşlarımı, en başta da eğitim camiamızı ve velilerimizi aşılarını olmaya davet ediyorum.

Çocuklarımızı okuldan mahrum bırakma lüksümüz olmadığı bilinciyle hareket etmeliyiz, gereken hassasiyet gösterilecektir.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına dair büyük idealleri ve hedefleri olan insan kaynağının yetiştiği fidanlık, bu okullarımızdır. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesi üzerine modern, özgür eğitim-öğretim sistemiyle taşıyabiliriz. Eğitime harcadığımız her bir kuruşu çok değerli görüyoruz. Eğitimi daima en öncelikli meselemiz olarak gördük.

zil-001.jpgCumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılının ilk zilini çaldı

‘MATEMATİK VE FENDE PUANLARINI EN ÇOK ARTIRAN BİRİNCİ ÜLKEYİZ’

2002 yılından bu yana 700 bin öğretmemizin atamasını gerçekleştirdik. Cuma günü 20 bin öğretmen atamasıyla eğitim ordumuzu daha da güçlendirdik. Boş geçen dersler, farklı branş öğretmenlerinin girdiği dersler varken bu tür uygulamalar ortadan kalkmıştır. OECD ortalamasına göre liselerde öğretmen başına 13 öğrenci düşerken bizde bu sayı 12’dir. Okuma becerileri alanında puanını en çok artıran ikinci ülke, matematik ve fende puanlarını en çok artıran birinci ülkeyiz.

Aşıyla ilgili özellikle sosyal medya mecralarından yayılan bilgi kirliliğine vatandaşlarımız itibar etmesin.

Yıllarca ötelenen, haksızlığa ve hukuksuzluğa maruz kalan imam hatip okullarını ve meslek liselerini diğer okullarımızla eşit hale getirdik.

28 Şubat zihniyetinin sırf imam hatiplerin önünü kesmek amacıyla eğitim sistemimizde açtığı bu derin yarayı, bir an önce tamamen kapatmamız gerekiyor.

Meslek liselerimiz artık patent dahi alabilecek yeniliklere imza atıyor.”

Kaynak: Karar

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: