Deniz Feneri Derneği öğrencilerin harçlıklarına gözmü dikti !

0

Bir dönem yolsuzluk tartışmaları ile gündemde olan Deniz Feneri Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın protokol imzaladığı ortaya çıktı. Protokolde dernek öğrencilerden mescit için para toplayabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bir dönem yolsuzluk tartışmaları ile gündemden düşmeyen Deniz Feneri Derneği ile protokol imzaladığı ortaya çıktı. “İyilik Okulu” adlı projeye göre dernek, öğrencilerden mescit yaptırmak için para toplayabilecek.

MEB, dini dernek ve vakıflarla imzaladığı protokollere hız verdi. Bakanlık son olarak Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği arasında protokol imzaladı. “Çocukların harçlıklarına göz diken” protokolün ayrıntılarına Cumhuriyet ulaştı.
‘İYİLİK OKULU’ PROJESİ

MEB 5 yıllık olarak imzalanan protokolle okulların kapısını sonuna kadar Deniz Feneri Derneği’ne açacak. “İyilik Okulu” adı verilen proje ve protokol kapsamında dernek, imam hatip ortaokulları, özel ortaokullar, resmi ve özel liseler, halk eğitim merkezleri, açıköğretim kurumları ile olgunlaşma enstitülerinde seminerler, etkinlikler, yarışmalar ve ödül törenleri düzenleyebilecek. Resmi yazılarla kurumlara duyurulan protokolle, okullarda dernek faaliyetleri “teşvik” edilecek. Dernek, öğrenci, okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri ve gönüllülere okullarda sunumlar yapabilecek. Okullarda öğretmen ve velilerle “proje yürütme komisyonları” oluşturulacak. Ayrıca dernek faaliyetleri için en az üç kişilik “iyilik takımları” kurulacak. Okullarda ayet, hadis ve dernek faaliyetlerini anlatan sergi ve duvar gazeteleri hazırlanabilecek. Protokolde Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün imzası olmadığı için dernek faaliyetleri imam hatip dışındaki normal ilkokul ve ortaokullarda yürütülemeyecek.

‘KUMBARA’ İLE MESCİT YAPACAK

Protokol kapsamında öğrencilerden dernek tarafından hediye edilecek “iyilik günlükleri”ne kendi hikâyeleri de yazmaları istenecek. Ayrıca protokolle okullara “İyilik Kumbaraları” gönderilecek. Toplanacak paralar da mescit yapımına aktarılabilecek. Protokole eklenen, “Bir yetimin aylık giderini karşılamak, okul veya mescit yaptırmak, su kuyusu açmak veya bir iyilik projesine kaynak oluşturmak gibi projeler planlanır” maddesi ile de MEB, toplanacak paraların kullanımına ilişkin net olmayan ifadelerle bağış toplanmasına izin verebilecek.

ÇOCUKLAR DERNEĞE TAŞINACAK

Protokolle ayrıca çocuklar MEB eliyle Deniz Feneri Derneği’ne taşınacak. Protokolde yer alan “Gönüllü öğrenci, öğretici ve veliler belirlenerek derneği ziyaret etmelerine imkân verilir. Gönlüllülerin derneğin yardım yapma ve toplama faaliyetlerine imkân verilir. Dernek gönüllüleri ile gezi, gözlem ve piknik programları organize edilebilir” maddeleri ile bakanlık çocukların okul dışında dernek tarafından yönlendirilmesine de izin verebilecek. Ayrıca protokolle çocukların yürüteceği faaliyetlere ilişkin fotoğraf ve video kayıtları dernek tarafından çekilebilecek, bu kayıtlar dernek ve okul sitesinde kullanılabilecek.

Cumhuriyet

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: