DEAŞ liderlerinden Şişani yakalandı!

0

DEAŞ’ın lider kadrosuna bir darbe daha vuruldu. Örgütün lider kadrosundan El Bara Şişani, 2018 yılından bu yana bulunduğunun tespit edildiği Ukrayna’da Ukrayna İstihbaratı, CIA ve Gürcistan İçişlerinin ortak operasyonu ile Kiev’in kırsalında yakalandı. Şişani’nin Ukrayna’dan önce Türkiye’de bulunduğu ileri sürüldü.

SBU’dan yapılan açıklamada, El Bara Şişani lakaplı Gürcistan vatandaşının 2012 yılından itibaren Suriye’de Ahadun Ahat örgütünün Lazkiye İli “Emiri” olarak faaliyet gösterdiği, 2013 yılındaysa, DEAŞ liderlerinden Ebu Umar Eş Şişani’nin vekili olduğu ifade edildi.

İKAMET ETTİĞİ EV CİVARINDA YAKALANDI

Ebu Umar Şişani’nin 2016 yılında öldürülmesinden sonra El Bara Şişani’nin Türkiye’ye geçerek burada terörist faaliyetleri koordine etmeye devam ettiğinin ileri sürüldüğü açıklamada, 2018 yılının yaz aylarında Ukrayna’ya yasadışı olarak giriş yaptığı kaydedildi.

El Bara Şişani’nin Ukrayna’ya yasadışı belgelerle kaydolmayı başardığının ifade edildiği açıklamada, Ukrayna’da DEAŞ’ın bazı birimlerini idare etmeye devam ettiği de dile getirildi.

Açıklamada, Şişani’nin Kiev yakınlarında, ikamet ettiği ev civarında yakalandığı ve halen gözaltında bulundurulduğu kaydedildi.

Operasyonu Ukrayna Güvenlik ve İç İstihbarat Teşkilatı SBU’nun Gürcistan İçişleri Bakanlığı ve Amerikan CIA mensuplarıyla ortaklaşa gerçekleştirdiği belirtildi.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: