Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı FETÖ zanlısıyla yanyana görüntülendi

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı ve eski AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla’nın, FETÖ üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan işadamı Mehmet Kıvanç ile yanyana fotoğrafı ortalığı karıştırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı ve eski AKP Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nu ziyaret etti. İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün’ün de katıldığı ziyaret sırasında, heyete okulu gezdirenler arasında FETÖ üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan işadamı Mehmet Kıvanç’ın da yer alması dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı başdanışmanlarından İsrail Kışla’nın, 24 Kasım Öğretmenler Günü yaptığı ziyarete Adana Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye İhraçatcılar Meclisi Başkanvekili Zeki Kıvanç’ın yanı sıra kardeşi işadamı Mehmet Kıvanç da yer aldı.

Cumhuriyet’in ulaştığı mahkeme kararına göre, Mehmet Kıvanç FETÖ üyesi olmak iddiasıyla 24 Eylül 2016’da tutuklandı, 27 Ekim 2016’da tahliye edildi. Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Kıvanç, 13 Aralık 2018’de FETÖ üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararının gerekçesinde, “sanığın FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün sohbet adı altındaki toplantılarına 17-25 Aralık sürecinden sonra da katılmaya devam ettiği” belirtilerek “sanığın 2014 yılının ortalarına kadar Kanuni Üniversitesi’nin mütevelli heyet üyeliğinde bulunduğu ve sanığın örgütle irtibat ve iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatılan AGİD isimli derneğe üyeliğinin bulunduğu” kaydedildi. Sanığın “örgüt mensubu olduğuna ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün organik ve hiyerarşik yapısı içerisinde aktif faaliyet gösterdiğine dair somut tanık ve gizli tanık anlatımları” bulunduğuna işaret edilen kararda, sanığın örgüt mensubiyeti, örgütün himmet toplantılarına katılarak örgüte yüksek miktarlarda himmet verdiği ve maddi yardımda bulunduğu konusunda tutarlılık gösterdiği savunuldu. Kararda, Kıvanç’ın “sohbet adı altındaki himmet, kurban bağışı toplama, gazete aboneliği yapmak için düzenlenen örgüt elebaşısının vaaz ve videolarının dinlenilip seyredildiği toplantılara 17-25 Aralık sürecinden sonra da katılmış olduğu”na vurgu yapıldı.

İLİM YAYMA ORTAKLIĞI

Kıvanç ile birlikte FETÖ’nün Adana yapılanması içerisinde yer aldığı gerekçesiyle 5 yıl 22 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Sunar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Nuri Çomu’nun, İlim Yayma Cemiyeti’nin Adana Şube Başkanı olarak seçilmesini daha önce Cumhuriyet gündeme getirmişti. FETÖ’den mahkûm edilen iki işadamının, İlim Yayma Cemiyeti’yle yakın ilişkide olması soru işaretlerine neden oldu.

Cumhuriyet

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: