Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni çevre kararları

0

Hakkari, Karabük, Denizli ve Burdur’da bazı doğal sit alanları ‘kesin korunacak hassas alan’, Sinop ve Konya’da ise bazı alanlar ‘riskli alan’ olarak ilan edildi. Hatay’ın Kırıkhan ve Reyhanlı ilçeleri sınırları içerisinde bulunan alan ‘Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan Nehil Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı kapsamına giren alan, Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Akkaya Hamamı Doğal Sit Alanı, Denizli’nin Çameli ilçesindeki Kusuru Gölü Potansiyel Doğal Sit Alanı ve Burdur’daki İnsuyu Havzası Doğal Sit Alanı ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edildi.

SİNOP VE KONYA İÇİN ‘RİSKLİ’ ALAN KARARI

Sinop’un Boyabat ilçesine bağlı Zincirlikuyu mahallesi ile Konya’nın Ilgın ilçesi Şıhcarullah mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanların da ‘riskli alan’ olarak ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Hatay’ın Kırıkhan ve Reyhanlı ilçeleri sınırları içerisinde bulunan alan ‘Hatay Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ olarak belirlenirken, Hatay Altınözü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın sınırları da değiştirildi.

Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Camiikebir, Caferiye, İbrahimpaşa ve Kuloğlu mahallelerinin sınırları içerisinde yer alan bölge de ‘yenileme alanı’ olarak belirlendi.

HAZİNE’DEN BELEDİYEYE BEDELSİZ ARAZİ

İstanbul’un Fatih ilçesi Şehsuvarbey mahallesinde bulunan ve yenileme alanı kapsamına giren, mülkiyeti Hazineye ait 53 metrekarelik taşınmaz bedelsiz olarak Fatih Belediye Başkanlığı’na devredildi.

Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Damar köyünün tüzel kişiliğinin kaldırılarak Murgul Belediyesine katılması kararı verildi.

ADLİ TIP KURUMU SERMAYESİ ARTIRILDI

Kahramanmaraş’ta Türkoğlu İlçe Emniyet Amirliğinin statüsü İlçe Emniyet Müdürlüğüne dönüştürüldü.

Adli Tıp Kurumu Döner Sermaye İşletmesine tahsis edilen sermaye 200 milyon liraya çıkarıldı. Antalya sınırları içerisinde bulunan Belek Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin sınırları değiştirildi.

ANKARA/AA

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: