Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni anayasa açıklaması

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da yapılacak yeni Yargıtay binasının açılış töreninde yeni anayasa çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Erdoğan, ‘Türkiye için büyük bir kazanç olacaktır. Ancak geçmişteki tecrübelerimiz ve halihazırda sergilenen üslup bize bu konuda çok da ümit vermiyor.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da hizmet vermeye başlayacak olan Yargıtay binası açılış töreninde gündemin sıcak konularına temas etti.

Erdoğan, yeni anayasa çalışmaları konusunda muhalefetin de mevcut çalışmalarını görmek istediklerini söyledi.

Erdoğan, ” Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadık. Arkadaşlarımız en kısa zamanda bu yeni paketi Meclisin gündemine getirecekler. Yeni Anayasa konusundaki süreci de yakından takip ediyoruz. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla birlikte kendi hazırlığımızı yavaş yavaş şekillendiriyoruz.

Diğer partilerin de Anayasa metinlerini önümüzdeki aylarda açıklamalarını bekliyoruz. Şayet hazırlanan bu taslakları müzakere etme ve ortak bir metin çıkarma imkanı ortaya çıkarsa Türkiye için büyük bir kazanç olacaktır. Ancak geçmişteki tecrübelerimiz ve halihazırda sergilenen üslup bize bu konuda çok da ümit vermiyor.” dedi.

“GECE YARISI GÖZALTILARINA SON”

Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki süreçte gece yarısı, havalimanı, otel gibi yerlerde gözaltı işlemlerine son verildiğini açıkladı.

Erdoğan, ‘Gece yarısı gözaltına alma, otelde, havalimanında yakalama gibi işlemlere son verdik’ dedi.

Erdoğan, yine bu paketle, tutuklamanın istisnailiğini, tedbir olma özelliğini güçlendiren değişiklikler yaparak, sulh ceza hakiminin tutuklama kararına karşı yapılan itirazların, asliye ceza mahkemesi hakimi tarafından incelenmesi imkanını getirdiklerini söyledi.

Adli kontrol tedbirini de süre sınırı ve gözden geçirme şartı ilave ederek yeniden düzenlediklerini aktaran Erdoğan, kişilere yönelik adli çağrı ve bildirimlerin teknolojik araçlar vasıtasıyla yapılması imkanını genişlettiklerini dile getirdi.

Yeni düzenlemeyle, sırf ifade almak üzere gece yarısı gözaltına alma, otelde, havalimanında yakalama gibi işlemlere son verdiklerini belirten Erdoğan, “İstanbul Havalimanı’nda kurulan adliyenin, bu konuda önemli bir boşluğu doldurduğunu görüyoruz. Yine son yargı paketiyle, vatandaşlarımızın idari makamlara yaptıkları başvurulara, idarenin cevap süresini 60 günden 30 güne indirirken, gerekçeli kararın da en geç 30 gün içinde yazılması hükmünü getirdik. Bütün bu düzenlemeler, adli süreçlerin ve idarenin işleyişi konusunda milletimizin beklentisine uygun çok önemli değişiklikleri ifade ediyor.” diye konuştu.

 

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: