Biden: Çin insan hakları ihlallerinin bedelini ödeyecek

CNN’de televizyonda yayınlanan programda konuşan Başkan Biden , Çin Devlet Başkanı Xi’nin “Çin için yankıları olacak ve bunu biliyor” dedi.

ABD‘nin insan hakları konusunda küresel rolünü yeniden savunacağını belirten Biden, dünyadaki azınlıklara yönelik koruma sağlamak için uluslararası toplumla birlikte çalışacağını sözlerine ekledi.

Biden, “Çin bir dünya lideri olmak ve diğer ülkelerin güvenini kazanmak için çok uğraşıyor” dedi. Temel insan haklarına aykırı faaliyetlerde bulundukları sürece, bunu yapmanın onlar için zor olacağını belirten Biden, “ABD ve Çin’in başlıca stratejik rakip olduğu açık.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Biden, Pekin’in Hong Kong üzerindeki baskısı, Sincan‘daki tutukevleri ve Tayvan da dahil olmak üzere Asya’da giderek artan eylemleri gibi zorlayıcı ve haksız ticaret uygulamaları konusundaki endişelerini dile getirdi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Doğu Türkistan’daki Uygur halkına yönelik uyguladığı baskı ve şiddet politikaları nedeniyle küresel çapta eleştiri alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: