Ali Babacan parti “kuramıyor!”

0

Günboyu Gazetesi köşe yazarı Fatih Ergin’den flaş Ali Babacan iddiası. Fatih Ergin bugünkü köşe yazısında siyasi parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan’ın parti kurma hazırlığını şimdilik rafa kaldırdığını iddia etti.

Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ni kurmasının ardından, gözler AKP’den doğması beklenen ikinci yeni partiye, yani Ali Babacan’ın kuracağı partiye çevrildi. Basında Aralık sonunda partiyi kuracaklarına dair haberler çıkan Babacan cephesine dair, şimdi de partinin kuruluşunu Ocak ayına ertelediği yönünde haberler çıkıyor. Babacan’ın verdiği demeçlerde de, yıl bitmeden partiyi kuracaklarını belirtmişti. Bu satırların yazarı ise, aylar öncesinden Babacan önderliğindeki oluşumun Davutoğlu’nun partisini ilan etmeden partileşmeyeceğini ve oluşturulmuş bir partileşme takvimlerinin olmadığını ifade etmişti…

Peki Ali Babacan’ın yeni partisi, neden yeni yıla kaldı? Yeni yıl içerisinde de erteleme yaşanacak mı? Bu durumun çeşitli dinamikleri var. Mesela, Babacan oluşumunda halen daha bazı temel konularda görüş birliği sağlanabilmiş değil. Oluşum içerisinde “Başkanlık sistemi ile mi devam edilecek yoksa parlamenter sisteme dönüş mü vaad edilecek” tartışmasının halen sürmesi gibi. Babacan, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın programında bu durumu kabul etmiş ve kendisinin parlamenter sistemden yana olmasına rağmen ekibinde yer alanlar içerisinde mevcut sistemle devam edilmesini savunanların olduğunu ifade etmişti.

Ancak temel sebep, çok daha farklı. Önce 11 Kasım 2019 tarihli, “Ali Babacan Londra’da kimlerle görüştü?” başlıklı yazımdan bir bölümü hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum; O yazımda şöyle demiştim; “Gerillaların mevzileri daima esnektir ve saldırı tekniği tamamen başkadır. Saldırı şaşırtmayla başlar, öfkeli, dizginsiz gibi görünen hücum, birdenbire tam bir pasifliğe gömülür. Gül-Babacan cephesi, bu taktiğin adeta siyaset sahnesinde temsilcisi gibiler. Artık sahaya indiklerini ve daha çok görüneceklerini düşünürken, bir anda kayboluyorlar! Ne bir ses ne de bir görüntü veriyorlar. Peki Babacan-Gül cephesi neden hayalet siyaseti yapıyorlar? Neden gerilla gibi önce vuruyor, vurduruyor, sonra da kabuğuna çekiliyorlar? Varlar mı yoklar mı belli değil. Dahası, var olacaklar mı orası da belli değil… Yeni parti yoluna girdiler, bu herkesin malumu. Ama bu yolda duraksayarak hareket ediyorlar. Aba altından gösterilen sopa oldukları için mi bu şekilde hareket ediyorlar, yoksa iktidara getirilmek için şartların olgunlaşmasını mı bekliyorlar? Şartlar olgunlaştığında, zemin oluşturulduğunda, umut haline getirildiğinizde teşkilatlarınızı oluşturacak insanlar yığılacaktır ne de olsa yeni partinize! Tıpkı AKP’nin iktidara getirilişi gibi..”

Yazının tamamı için aşağıdaki linke tıklayın…

https://www.gunboyugazetesi.com.tr/ali-babacan-parti-kuramiyor-3493yy.htm

 

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: