Akşener’in danışmanlığını yapan gazeteci Murat İde’ye saldırı

0
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı ve gazeteci Murat İde İstanbul’daki evinin önünde saldırıya uğradı. Olaya ilişkin çalışma başlatan Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 4 şüpheliyi gözaltına aldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı gazeteci Murat İde evinin önünde saldırıya uğradı.

Murat İde’nin, KRT’de saat 11:00’da yayınlanan “Burası Çok Önemli” isimli programın ardından Maslak’taki evine giderken yol boyunca 3 araç tarafından takip edildiği, saldırıyı 7-8 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği öğrenildi.

İde’nin yumruklu ve sopalı saldırı sırasında ruhsatlı silahını çektiği ve havaya ateş ederek kurtulduğu belirtilirken, saldırganların kaçtığı öğrenildi. Olayın ardından Emniyette ifade vererek şikayetçi olan İde’nin sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

“7-8 KİŞİ SALDIRDILAR”

Şikayetinin ardından emniyetten ayrılan Murat İde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tehditler geldiğini belirten İde, “Programdan sona eve geçtim. Eve girerken bir grubu fark ettim. O arada müdahale imkanımız olmadı. 7-8 kişiydiler, saldırdılar. Aramızda arbede oldu. Ruhsatlı silahım yere düşüp görünce kaçtılar. Bir süredir tehdit konusunda birtakım hadiseler oluyor zaten. Böyle bir bilgimiz vardı. Böyle bir hazırlık olduğunda daha dikkatli temkinli davranıyorsunuz. Bir anlık boş bulunduk. Yazılılarla ilgili bir takım tehditler geliyordu. Ancak bunları çok önemsemiyorum. Hoş olmayan fikri bir mücadelenin bu şekilde sokağa düşürülmüş olması hoş bir durum değil. Hiç kimseye yakışmıyor. Hele hele geçmişte kıymet verdiğiniz isimlerin, insanların talimatıyla olması yakışmıyor. Netice itibariyle bu durum yaşandı” ifadelerini kullandı.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olaya ilişkin çalışma başlatan Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İde’nin evinin önünü gören güvenlik kamerası kayıtlarından şüphelilerin kimliklerini ve kaçtıkları araçların plakalarını belirledi.

Ekipler, kısa süre sonra plakası belirlenen araçlardan birini durdurarak sürücü E.D’yi gözaltına aldı. Araçta yapılan aramada bir bıçak bulundu.

Çalışmalarını sürdüren ekipler, 3 şüpheliyi daha yakaladı.

Zanlıların emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

MURAT İDE’DEN AÇIKLAMA

Olayın ardından gazetecilere açıklama yapan İde, “Çalışma arkadaşlarınıza ‘Programdan önce belki bir saldırıya uğrarım’ bilgisini vermiştiniz.” şeklindeki hatırlatma üzerine, “Bir süredir bu konuda birtakım hadiseler oluyor zaten, diğer meslektaşlara da. Bir süredir böyle bir bilgimiz vardı. Daha dikkatli ve temkinli davranıyorduk. Bir an böyle bir boşluk oldu.” diye konuştu.

Murat İde, yazılarla ilgili birtakım tehditler aldığını söyleyerek, “Bunları çok önemsemiyorum. Hoş olmayan, fikri bir mücadelenin bu şekilde sokağa düşürülmüş olması. Bu hoş bir durum değil. Hiç kimseye yakışmıyor.” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR TEHDİDE BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Olayın ardından Akşener Twitter’dan yaptığı açıklamada İde’ye geçmiş olsun dileklerini sundu.

“Basın danışmanım, korkusuz gazeteci Murat İde’ye yapılan alçak saldırıyı şiddetle kınıyor, kardeşime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” diyen Akşener, “Bilinsin ki; Biz İYİ’ler, milletimiz için doğru bildiklerimizi daima cesurca söyleyecek, hiçbir tehdide boyun eğmeyecek ve asla susmayacağız” ifadelerini kullandı.

MHP GENEL SEKRETERİ HEDEF ALMIŞTI

Murat İde, Yeniçağ gazetesindeki köşesinde “Devlet Bey, ben yoruldum!” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. İde yazısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştirmişti.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bahçeli’ye yönelik eleştirileri nedeniyle Murat İde’yi hedef almıştı.

Büyükataman 2 gün önce yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum’ diyen ve açıklamaları çarpıtmak üzerine kurulu gazetecilik anlayışına sahip yabancı ‘ide’lere ‘Yorulmazsın, usanmazsın’ demiyoruz, ‘Sen utanmazsın, sen arlanmazsın’ diyoruz.”

İLK DEĞİL

MHP’liler daha önce de Odatv yazarı Sabahattin Önkibar, Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ ve Yeniçağ eski Ankara Temsilcisi Ahmet Takan’a saldırmışlardı.

Karar

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: