AK Parti’nin Mansur Yavaş stratejisi belli oldu

0

CHP’li Sinan Aygün ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş arasında yaşanan “rüşvet” iddiasının ardından gözler AK Parti’ye çevrildi. AK Parti konuyu Büyükşehir Belediye Meclis Grubu nezdinde takip edecek.

“BİZİM PARTİMİZDEN DEĞİL AMA ORTADA BİR İTHAM VAR”

AK Partili kurmaylar yaşanan “rüşvet” polemiğine ilişkin, “Bizim partimiz dışında yaşanan bir olay. İki CHP’liyi ilgilendiriyor.  Bizim partimizin mensubu değil Sinan Aygün, diğer tarafın da bizimle alakası yok. Ancak ortada bir itham var. Biz siyasi olarak hesaplaşmayı yine siyasi makamlar nezdinde yapmayı isteriz. Bizim arzumuz, yaklaşımımız budur” değerlendirmesini yaptı.

“GÖZÜMÜZÜ KAPATACAK DEĞİLİZ”

AK Partili kurmaylar yaşanan tartışmaya ilişkin şu değerlendirmeleri yaptılar:

“Bu meselede hukuk işlesin tabi böyle gözümüzü kapatacak değiliz.  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi bu tür iddialarla ilgili araştırma, takip etme görevi de var, sorumluluğu da var. Büyükşehir Belediye Meclisi bu konuda önümüzdeki süreçte çalışmalara başlaması bekleniyor, gerekiyor.

NASIL BİR ÇALIŞMA?

Şu anda Büyükşehir Meclisi aynen parlamento gibi bu tür çalışmalarla ilgili istediği zaman bir ekip kurabilir. Kendi grubumuz çalışmasını yapar. Çalışmadan sonra gerek görürsek ondan sonra grup olarak tavrımızı alırız ama mutlaka takipçisi olacağız.

Şu anda zaten suç duyurusu var.

Şu anda bizim yerel yönetimlerle ilgili görevi ihmalden ziyade en önemli sorun görevi kötüye kullanmadır. Görevi ihmal zaten siyasi denetime tabidir sonraki seçimde vatandaş bakar ona göre değerlendirme yapar. Görevi kötüye kullanmak özellikle belediyedeki görevleriyle ilgili zimmet, irtikap, rüşvet veya kamu kaynağını alenen hukuksuz bir şekilde birilerine peşkeş çekilmesi hadisesi, o görevi kötüye kullanmadır.

“BİR İDDİA VAR ORTADA”

Bir iddia var ortada.  Bizim yaklaşımımız her şeyden önce ortada bir CHP’linin bir CHP’liye karşı ithamı var.

“BELEDİYE MECLİSİNDE GRUBUMUZ TAKİP EDER”

Ortada bir tartışma var.  Buna ilişkin nerede durmamız gerekiyor, doğru nokta ne, doğru nokta, hükümet olarak varsa bu ithamı oradan bir fırsat devşirmek niyetiyle değil, doğrunun yanında durmak. Belediye Meclisinde grubumuz orada yasal sorumlulukları neyse vicdan çerçevesinde onları takip etmek.

“İŞ YARGIYA DA İNTİKAL ETMİŞ”

Böylesine bir tartışmada iş yargıya da intikal etmiş. Tartıyı denk tutarak onun takibini yapmak durumundadır. Bu 3 bin voltluk elektriğe çıplak elle dokunmak gibi bir şey. Anında köz eder.”

ANKARA’YA KAYYUM ATANIR MI?

“Ankara’ya kayyum atanma” iddialarına ilişkin AK Partili yetkili, “Hukuken Ankara Büyükşehir Belediyesine kayyum atanma ihtimali sıfır” yorumunu yaptı.

MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: