ABD’den Türkiye’ye bir yaptırım tehdidi daha!

0

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye, Washington ile ilişkileri düzeltmek istiyorsa, S-400’lerden kurtulması gerek” denildi. Bu açıklamanın yapıldığı sırada ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 hava savunma sistemlerinin aktif olarak kullanılacağını duyurdu.

13 Kasım’da Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump görüşmeyi “mükemmel” diye nitelemiş ancak iki liderin S-400 krizinin çözümü konusunda ilerleme kaydedip kaydetmediği açıklık kazanmamıştı. Görüşmenin ardından Washington ile Ankara arasında, S-400 savunma sisteminin F-35 savaş uçakları için tehlike oluşturup oluşturmadığının incelenmesi için bir mekanizma oluşturulmuştu.

“YA YOK EDİN, YA İADE EDİN YA DA ONDAN KURTULUN”

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili adının açıklanmaması kaydıyla gazetecilere, Türkiye-ABD-S-400 ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. İngiliz haber ajansı Reuters’ta yer alan son dakika haberine göre yetkili, “Türkiye, Rus savunma sistemini ya yok etmeli, ya iade etmeli ya da bir şekilde bundan kurtulmalı” ifadelerini kullandı.

ABD’li üst düzey yetkili, “Türkiye’nin masaya dönme olanağı var. Sorunun çözülmesi için S-400’leri ya imha etmeleri ya geri göndermeleri ya da bir şekilde onlardan kurtulmaları gerektiğini biliyorlar” diye konuştu.

YAPTIRIM TEHDİDİ

Yetkili, ayrıca Türkiye’ye halen yaptırım uygulanabileceği mesajını da verdi. “CAATSA yaptırımları konusunda mutlak bir takvim yok” diyen ABD’li yetkili, Çin’e Rusya’dan savaş uçağı satın alması sebebiyle aynı yasa kapsamında yaptırım uygulanmasının dokuz ay sürdüğünü hatırlattı.

BAKAN AKAR: S-400’LER ÇALIŞACAK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda S-400’lerden geri adım atılmayacağı mesajı verdi. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Akar, “S-400 çalışacak” dedi ve Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin eğitim süreci tamamlandığında planlanan faaliyetlerin uygulanacağını söyledi. Akar, “S-400’lerin birinci filo ve iki bataryası Türkiye’ye intikal etmiş bulunuyor. İki bataryanın kuruluş ve TSK personelinin eğitim süreci devam ediyor. Bunlar tamamlanınca planladığımız faaliyet neyse onu uygulayacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Akar, ABD’den alınan F-35’lere ilişkin olarak da, “Beş F-35’ten dördünü fiilen teslim aldık, biri teslim edilmek üzere hangarlarda bekliyor” dedi.

Bakan Akar: Rojava hayali bitti…Bakan Akar: Rojava hayali bitti…
Gündem
ERDOĞAN: GERİ ADIM YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salı günü yaptığı açıklamada, “F-35 meselesindeki mevcut uzlaşmaz” tavır sürerse, Türkiye’nin orta vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için başka arayışlara girmek zorunda kalacağını ABD Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine ABD’ye yaptığı çalışma ziyaretinde Washington’a iletiklerini söylemişti. Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma sistemleri ile ilgili olarak geri adım atmayacağını vurgulayan Erdoğan “Sayın Trump’a, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alma noktasına nasıl geldiğini bir kez daha ifade ettim. Zaten kendisi de bu konuda bize hak veriyor. Ülkemizin artık bu savunma sisteminden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını, çözümün bu gerçek ışığında bulunması gerektiğini söyledik” diye konuşmuştu.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: